Karlovarský kraj dokončuje studii na stavbu základny letecké záchranné služby

Autor: Redakce | Aktuálně | 6. 12. 2023

Nyní podle něj pokračují přípravy. „Jednak spuštění zkušebního provozu, který pan ministr (Vlastimil) Válek avizoval od poloviny příštího roku, kde se využije stávající infrastruktura karlovarského letiště a potřebné zázemí. Zároveň připravujeme vyhledávací studii a pak další stupně projektové a předprojektové přípravy na plnohodnotné stanoviště záchranky,“ řekl Kulhánek.

Studie na stavbu základny by měla být hotová do několika měsíců. Dokumentace mimo jiné ukáže, které místo na karlovarském letišti bude pro stavbu vhodné. Součástí nového stanoviště bude i pozemní výjezdová základna, která musí být napojena na ostatní komunikace. Na letišti se do budoucna počítá i s prodloužením a rozšířením vzletové dráhy.

Se stavbou nového stanoviště pro leteckou službu se podle hejtmana počítá v roce 2026, nejpozději v roce 2027. Přesné náklady ukáže až hotový projekt. Odhady jsou nyní 80 až 100 milionů korun.

Zkušební provoz letecké služby v kraji by měla od poloviny příštího roku zajišťovat armáda. Létat bude jeden vrtulník, a to pouze přes den. Provoz by měl financovat stát. Hejtman uvedl, že by mělo jít pro Karlovarský kraj o 60 milionů korun ročně. Personál by měla poskytnout karlovarská krajská záchranná služba.

O zřízení letecké záchranné služby usiluje vedení kraje dlouhodobě. Vrtulníky záchranářů do kraje nyní létají ze sousedního Ústeckého a Plzeňského kraje. Podle hejtmana se ale nedostanou až ke dvěma třetinám území třistatisícového kraje do zákonem stanoveného času 20 minut. Znamená to nejvyšší podíl obyvatel bez rychlého dosahu vrtulníkem ze všech krajů.