Karlovarský kraj chce jednat s Německem o převozu pacientů

Autor: Redakce | Zpravodaj | 16. 2. 2021

Karlovy Vary 16. února (ČTK) – Karlovarský kraj chce začít jednat s příhraničními nemocnicemi o možnosti převozu pacientů do Německa. Kraj o to usiloval už dříve, přesuny ale musí schválit česká vláda. Na hraniční kapacitu lůžkové intenzivní péče v zemi upozornil na videokonferenci hejtmanů s kabinetem premiéra Andreje Babiše (ANO) hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). Podle něj premiér potvrdil, že vláda má připravený rámec pro takovou spolupráci, jakmile o ni zažádá krajská koordinátorka pro intenzivní péči. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Karlovarský kraj dnes také obeslal vedení příhraničních bavorských okresů, aby je informoval o situaci a požádal o stanovisko, zda by bylo možné na přeshraničních transportech pacientů s covidem-19 spolupracovat.

„Jsem přesvědčen, že je možná dohoda o sdílení lůžkové kapacity velmi aktuální. Pravidelně se organizují četné převozy z nemocnic v kraji, nejvíce z té chebské, jde o zhruba deset až 20 pacientů denně, kteří se odvážejí do nemocnic v Jihlavě, Mostu nebo v Teplicích,“ uvedl hejtman.

Dodal, že dostává žádosti o aktivaci spolupráce od veřejnosti i zástupců měst, vznikly také různé petice. „Stejně tak registruji vyjádření německých politiků, že na poskytnutí takové pomoci jsou připraveni. Uvědomujeme si, že to není nástroj k vyřešení situace, ale jedna z možností, které bychom měli využít souběžně s mezikrajským transportem v ČR,“ řekl Kulhánek. Podle něj komunikace s příhraničními nemocnicemi začne, jakmile kraj obdrží reakci z bavorské strany.

Kvůli epidemii covidu-19 stále čelí nemocnice v Karlovarském kraji náporu pacientů. Z téměř 78 lůžek na jednotkách intenzivní péče a ARO zůstává volných šest, z nichž dvě jsou pro pacienty s covidem. Ze zhruba 598 standardních nemocničních lůžek s kyslíkem je pro nakažené novým koronavirem volných 24. Reprofilizovaná lůžka, tedy ta, která byla původně určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti, jsou na intenzivní péči téměř obsazena.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý, který řídí kapacity nemocnic při epidemii, v pátek uvedl, že Česko začne oslovovat okolní státy s žádostí o pomoc s pacienty s covidem-19 při zaplnění 90 procent celkové rezervy lůžek. V pátek bylo podle informací na webu ministerstva volných 16 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče a 26 procent standardních lůžek.