Jsme spokojeni s tím, co děláme, ale zapomínáme na vyváženou stravu

Autor: redakce | Zpravodaj | 11. 9. 2018

Praha, 12. září 2018 (WALMARK) – Více než polovina Čechů a Slováků je spokojená s tím, co dělá, a najde si čas i na sport. Kromě toho však každý druhý z dotázaných pociťuje často stres. Vyplývá to z odpovědí získaných prostřednictvím online testu Index zdraví Walmark, do kterého se během prvních pěti měsíců letošního roku zapojilo více než 47 tisíc Čechů a 25 tisíc Slováků.

Právě pohybová aktivita během dne je velmi důležitá. Podporuje metabolizmus, pomáhá udržovat štíhlou linii a spouští uvolňování endorfinu v našem těle, díky čemuž se cítíme šťastnější. Sport napomáhá také naší imunitě, snižuje krevní tlak, zvyšuje sebevědomí a zlepšuje spánek. „Cvičení je pro mě důležité, protože mi přináší radost a samozřejmě si díky němu udržuji zdravé a silné tělo a čistou mysl. Jakmile z nějakého důvodu přestanu cvičit, začne mě všechno bolet. 🙂 Když pravidelně cvičím, jsem fit,“ říká ambasadorka Indexu zdraví Walmark® a moderátorka Hana Mašlíková. Právě cvičení a disciplína, se kterou k ní přistupujeme, nás dělá silnějšími, a to nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Z online testu Index zdraví Walmark vyplývá, že až každý druhý z dotázaných Čechů a Slováků je často vystavený stresu a zapomíná na vyváženou stravu. Pro lepší zvládání stresu a podporu imunitního systému je důležité nezapomínat např. na minerální látku zinek nebo vitamín D, které podporují i normální funkci imunitního systému.

Z online testu Indexu zdraví Walmark vyplývá, že pouze 38 procent z dotazovaných Češek a Slovenek jí rybu alespoň jednou týdně. U mužů je konzumace ryb o něco vyšší a minimálně jednou týdně si rybu dopřeje 45 procent mužů. Podobná situace nastává i u luštěnin, kdy celá polovina žen zapomíná začlenit do jídelníčku luštěniny alespoň jednou týdně. Muži jsou na tom také v tomto případě o něco lépe. Až 55 procent Čechů a 59 procent Slováků totiž jí luštěniny během týdne minimálně jednou,“ vysvětluje zástupkyně společnosti Walmark, Zuzana Hlochová. Už dvě až tři porce ryb týdně přitom podporují zdraví našeho srdce. Právě nenasycené mastné kyseliny Omega-3 patří mezi esenciální mastné kyseliny, které dokážeme získat jedině ze stravy. Lidské tělo je není schopné samo vytvořit. „Nikdy, ale opravdu nikdy jsem nedržela žádnou dietu a bohužel, jak říká můj manžel, v jídelníčku mám velké rezervy, prý jsem malé prasátko. Teorii správného stravování znám na jedničku, ale v praxi je to horší. Snažím se, aby v mém jídelníčku byly obsaženy všechny pro tělo potřebné živiny. Můj muž ve vtipu říká, že sportujeme proto, abychom mohli jíst cokoli. S partnerem si ale pravidelně doplňujeme pro lepší regeneraci kombinaci vápník, hořčík, zinek a Omega 3,“ s úsměvem dodává Hana Mašlíková.

Relax a kvalitní spánek pro lepší pocit

Nejen vhodná strava a dostatečný přísun vitamínů jsou důležité pro lepší zvládání množství povinností a stresu. Právě kvalita spánku má vliv na úroveň fyzické energie, duševní svěžesti a schopnosti koncentrace v průběhu dne. „Když jsme v našem průzkumu zjišťovali jak dobře lidé spí, vyšlo nám, že muži spí lépe než ženy. Více než 70 procent mužů z obou zemí totiž odpovědělo, že spí dobře, mezi ženami to bylo jen 66 procent žen,“ porovnává zástupkyně společnosti Walmark, Hana Lerchová. Už 6 hodin kvalitního spánku denně má vliv i na naši celkovou kondici a dokáže snižovat riziko vysokého BMI. „Na základě online testu Index zdraví můžeme říct, že hodnoty BMI u žen i mužů jsou v obou zemích téměř totožné,“ hodnotí Hana Lerchová.

Kromě kvalitního spánku je podle koučky Zory Inky Groholové důležité, abychom si pro sebe vyhradili každý den alespoň 20 minut, i kdybychom měli třeba jen poslouchat oblíbenou hudbu se zavřenýma očima. Při nedostatku času na každodenní minimálně půlhodinový relax doporučuje koučka krátké minutové cvičení, které vám napomůže se uvolnit a lépe zvládat stresové situace. „Na zvládání stresu je účinná také mikromeditace. Po dobu 1 minuty ztište všechny telefony, notebooky, vypněte hluk okolo sebe. Sedněte si pohodlně, zavřete oči a vnímejte všechno, co v tom okamžiku smyslově cítíte. Soustřeďte se samostatně na zvuky, ale také na ticho, chuť v ústech, tělesné pocity – jestli vás něco bolí, dotyk židle, pocit tepla nebo chladu, dotyk látky na těle nebo na vůně. Uvědomte si přítomný moment a alespoň na zlomek vteřiny se na něj soustřeďte. Při tomto pocitu vám stačí se jednou v klidu nadechnout a vydechnout. Budete překvapeni, o kolik se potom budete cítit lépe,“ doporučuje Zora Inka Groholová.

 

Na co byste během dne neměli zapomínat

  • Vypijte alespoň 2 litry tekutin denně.

  • Jezte pravidelně, ideálně pětkrát denně.

  • Denně vyjděte alespoň 100 schodů.

 


Index zdraví Walmark®

Index zdraví je interaktivní nástroj vytvořený ve spolupráci se specialistkou na klinickou výživu MUDr. Zuzanou Kala Grofovou. Jedná se o detailně propracovaný nástroj, který zohledňuje pět oblastí životního stylu: vyváženou stravu, celkovou zdravotní kondici, tělesnou aktivitu, psychickou rovnováhu a schopnost zvládat zlozvyky. Na těchto pěti pilířích je postavený online test Indexu zdraví, jeho vyhodnocení, osobní měsíční plán a další doporučení, která jsou bezplatná. Pomůže vám zjistit, jak málo stačí, abyste udělali první krok ke zdravému životnímu stylu.

 

Hana Mašlíková

Ambasadorka Indexu zdraví Walmark, fitness poradkyně a moderátorka. Ve volných chvílích se věnuje nejraději synovi a sportu.

 

Zora Inka Groholová

Koučka s mezinárodní certifikací. Soustředí se na oblast komunikace, motivace a řízení týmů. Spolupracuje s desítkami klientů, pracovními týmy z oblasti byznysu, politiky a kultury, vrcholového a středního managementu a s majiteli firem. Koučování se intenzivně věnuje od roku 2011. Používá metodu Brain Based Coaching, která je založena na nejnovějších vědeckých poznatcích o fungování lidského mozku a jejich využívání pro lepší komunikaci, osobní motivaci a řízení týmů. Její praxe zahrnuje víc než 700 hodin individuálního a týmového koučování.

 

Hana Lerchová

Zástupce společnosti Walmark na pozici Senior Brand Managera.

 

Zuzana Hlochová

Zástupce společnosti Walmark na pozici Junior Brand Managera.