Jihomoravský kraj spustil systém sdílení informací o pacientech

Brno 30. září (ČTK) – Jihomoravský kraj spustil systém eHealth, který zapojeným zdravotnickým zařízením umožňuje sdílet informace o pacientech. Do projektu se zapojily krajské i městské nemocnice v kraji i zdravotnická záchranná služba. Kraj o tom informoval v tiskové zprávě.

„Podobné projekty fungují v mnoha krajích, takže by je teprve doháníme. Ve výsledku to znamená zlepšení zdravotní péči obyvatel kraje. Na jediné kliknutí mohou lékaři nebo záchranáři dohledat zdravotní dokumentaci napříč krajem,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO).

V systému jsou zapojeny nejen všechny nemocnice zřizované krajem, ale obě brněnské fakultní nemocnice i nemocnice městské. Výměna zdravotnických dat probíhá i s nemocnicemi v dalších třech krajích České republiky.

Podle Vojty je dalším plánovaným krokem zapojení praktických lékařů. „Jejich zapojení by celému systému hodně pomohlo, aby i nemocnice měly přístup do jejich ambulantních zpráv. Zahájíme jednání s představiteli jejich organizace s tím, že by se lékaři zapojovali dobrovolně,“ uvedl Vojta.

Zavedení systému, který je dostupný ze současného vybavení nemocnic i záchranek, stálo 16 milionů korun a kraj na něj získal dotaci z integrovaného regionálního operačního programu.

Na systém by v budoucnu mohla navázat i aplikace pro pacienty, která by jim například umožnila elektronicky se objednat k lékařům a do nemocnic nebo se podívat, kolik lidí je právě v čekárně na konkrétní ambulanci.

Technologii kraji dodala společnost ICZ, která se zaměřuje na technologie a služby pro zdravotnictví. Dodavatel ubezpečuje, že data jsou šifrovaná a zabezpečená proti odposlechu i podvržení a detailně se monitoruje kdo a proč k datům přistupuje.

ska sd