Jak na bolest hlavy a migrénu?

Autor: redakce | Prevence a léčba | 15. 7. 2021

Každého z nás už asi někdy přepadla bolest hlavy. Někdy stačí dostatek vody, a bolest je za námi, jindy se z mírné bolesti může během chvíle stát až nepříjemná migréna. Jak s bolestí hlavy bojovat a předcházet jí?

Bolest hlavy je jedním z nejrozšířenějších zdravotních problémů populace, konkrétně jí podle studií trpí až 99 % žen a 93 % mužů. To ovšem neznamená, že se jí nedá předcházet nebo alespoň zmírnit její průběh.

Typy bolesti hlavy

Bolest hlavy se na základě její příčiny dělí na primární a sekundární. Ty primární běžně nedoprovází žádné jiné zdravotní problémy, sekundární se naopak pojí s jinými druhy onemocnění.

Primární

Mezi primární typ se řadí tenzní bolesti hlavy, které jsou nejčastěji způsobeny stresem, únavou, dlouhotrvající prací u počítače, dehydratace nebo změna počasí. Bolest je většinou tupá a často jí doprovází napětí svalů na krku a hlavě.

Do primárních bolestí hlavy patří také migréna. Ta se většinou projevuje pulzující bolestí z jedné strany hlavy, a to především v oblasti čela a očí. Postižený člověk je zároveň velmi citlivý na světlo, hluk a někdy se k bolesti přidá i zvracení.

Sekundární

Sekundární bolesti hlavy jsou spojeny s dalšími zdravotními problémy a jejich příčiny mohou být různé. Případ od případu se liší i jejich intenzita, pokud jde ale o stupňující bolest, která je pro postiženého neznámá, je vhodné navštívit lékaře. Závažnější problém signalizuje také, pokud bolest hlavy doprovází horečka, vyrážka, ochablost svalů, zmatenost či porucha vidění, případně řeči.

Jak běžné bolesti předejít

S běžnou bolestí hlavy nám většinou pomůžou běžně prodejné léky, ty ovšem neřeší její příčinu. Proto je vhodné se primárně zaměřit na to, jak jí předejít.

  • Dejte si pozor na správné sezení u počítače a zkuste u něj netrávit více času, než je nutné.
  • Dodržujte pitný režim.
  • Dopřejte si během dne co nejvíce pohybu.
  • Omezte užívání alkoholu a dalších návykových látek.
  • Pamatujte na dostatek kvalitního spánku.

Jak na migrénu

Boj s migrénou se často zdá jako předem prohraný, jelikož její síla dovede s naším tělem, ale i psychikou pěkně zamávat. I jí se ale dá v určitých situacích předejít. Příchod záchvatu migrény vám může pomoci rozpoznat tzv. aura. Jedná se o neurologický příznak, kterým je brnění, zmatenost, zhoršené vidění či vyjadřování. V tu chvíli je vhodné užít léky na migrénu, které mohou příchod záchvatu zastavit.

Léčba migrény je většinou založena na užívání vhodných léků. U lehčí formy většinou postačí běžně prodejné léky na migrénu, v případě silnějších záchvatů je nutné užití léků na předpis, tzv. antimigrenika.