Itálie překonala 100.000 nakažených, USA čekají na nejhorší

Zpravodaj | 30. 3. 2020

Madrid/Peking/Washington 30. března (ČTK) – Itálie je po dnes aktualizované bilanci druhou zemí po USA, kde počet nakažených překonal hranici 100.000. Španělsko se pak s více než 85.000 nakaženými koronavirem stalo po USA a Itálii třetí nejhůře zasaženou zemí. Až do pátku přitom nejvíce nakažených evidovala Čína, kde se nákaza objevila loni poprvé. Francie jako čtvrtý stát překonala hranici 3000 zemřelých na nemoc COVID-19. Spojené státy, kde se nákaza šíří nejrychleji, očekávají vrchol úmrtí za dva týdny. Mezinárodní olympijský výbor oznámil, že letošní odložené letní hry v Tokiu se uskuteční příští rok ve stejném termínu, začnou tedy 23. července.

Čína po víkendu eviduje na 3304 mrtvých, 81.470 nakažených a více než 75.000 uzdravených pacientů. Informace Pekingu nasvědčují tomu, že na čínském území se nákaza v posledních dnech a týdnech takřka vůbec nešíří, většina oznamovaných pozitivních testů se již nějakou dobu týká lidí, kteří do země přicestovali ze zahraničí.

Zcela opačná je situace v některých evropských státech a v USA. Ve Španělsku počet nakažených vzrostl za posledních 24 hodin o téměř 6400 na celkových 85.195 od vypuknutí epidemie v zemi. Počet úmrtí se za den zvýšil o 812 na celkových 7340, což je druhý nejvyšší počet po Itálii. V procentuálním srovnání ale denní nárůsty počtu nakažených i obětí ve Španělsku klesají od středy minulého týdne.

Nárůst počtů nakažených se zmírňuje také v Itálii. Místní úřady zaznamenaly za neděli 4050 případů, což je nejméně od 17. března. Činitelé však varují, že se klesající trend musí potvrdit dlouhodobě, než budou moci zvážit uvolnění ochranných opatření. Zatím se rozhodli prodloužit je do 12. dubna. Od neděle v Itálii podlehlo COVID-19 dalších 812 lidí, celkový počet obětí tam dosahuje téměř 11.600.

Ve Francii už zemřelo přes 3024 hospitalizovaných lidí s koronavirem. Za posledních 24 hodin přibylo zemřelých pacientů 418, což je největší denní nárůst od začátku epidemie. Británie eviduje již 1408 obětí.

USA, jež dosud zaznamenaly téměř 2600 zemřelých na COVID-19, dosáhnou podle vědeckých propočtů vrcholu přírůstku počtu úmrtí za dva týdny. Hlavní expert vlády na infekční onemocnění Anthony Fauci varoval, že nemoc COVID-19 by mohla v USA zabít 100.000 až 200.000 lidí. Trump podle agentury Reuters uvedl, že konečný počet úmrtí v uvedeném rozmezí by znamenal, že země odvedla „velmi dobrou práci“. Zároveň oznámil, že federální doporučení ohledně omezení kontaktů s lidmi, která byla původně vyhlášena na 15 dní, zůstanou v platnosti do konce dubna. Jen ve státě New York, který je nejvíce zasažen, prokázaly testy koronavirus za neděli u téměř 7000 lidí, dalších 253 jich tam zemřelo.

K velmi postiženým zemím dál patří i Írán, který dosud potvrdil více než 41.000 případů a 2757 úmrtí. Oproti údajům z neděle je ale růst pomalejší. Test na koronavirus se dnes neprokázal u izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který se nechal testovat poté, co se potvrdila nákaza u jeho poradkyně. Turecko ode dneška eviduje přes 10.000 nakažených, Kypr zavádí noční zákaz vycházení.

V Německu za neděli vzrostl počet nakažených koronavirem o 4751 na 57.298 případů a zemřelo 66 lidí, dosavadní bilance obětí tak činí 455. Problematické je šíření nákazy do domovů pro seniory, například v hospici v dolnosaském Wolfsburgu dosud infekci podlehlo 15 lidí.

Rakousko překročilo hranici 9000 nakažených koronavirem a více než stovka infikovaných zemřela. Vláda zavádí nová ochranná opatření. Zřejmě od středy tam bude možné nakupovat jen v rouškách, hotely nebudou moci ubytovávat hosty a Rakušané považovaní za ohrožené nebudou muset chodit do práce. V Nizozemsku stoupl počet nakažených koronavirem na 11.750, celkem tam nákaze podlehlo 864 lidí.

Počet nakažených v Maďarsku vzrostl na 447, 15 z nich nákaze podlehlo. Od soboty v zemi platí dvoutýdenní zákaz vycházení. Maďarský parlament dnes podle očekávání schválil kontroverzní zákon, který vládě umožňuje řídit zemi v době nouzového stavu pomocí dekretů a dává jí větší kontrolu nad novináři.

V Polsku od neděle zemřelo na nemoc COVID-19 dalších devět lidí, čímž se celkový počet obětí v zemi zvýšil na 31. Země eviduje přes 2000 nakažených. Polskem nadále hýbe spor o odložení květnových prezidentských voleb, po němž volá opozice. Dnes tuto možnost poprvé připustil také prezident a favorit hlasování Andrzej Duda.

Pandemie nemoci COVID-19 nadále tvrdě doléhá na burzy a obchodování. Ceny ropy na začátku týdne pokračují kvůli nižší poptávce v propadu, severomořský Brent odepisuje téměř deset procent a dostal se k 22,5 dolaru za barel.

Německo letos čeká hluboká recese, přinejmenším v prvním pololetí. Za celý rok ekonomika podle hlavního scénáře klesne zhruba o 2,8 procenta, možný je ale i propad až o 5,4 procenta. V příštím roce by ale HDP mohlo růst o 3,7 procenta.

V ČR na COVID-19 zemřelo zatím 23 lidí a 25 se jich vyléčilo. Celkem nákazu testy prokázaly u 2942 lidí. Vláda dnes prodloužila do 11. dubna zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách.

krn zpt šeb jd