Instituce budou spolupracovat na rozvoji paliativní péče

Praha 30. července (ČTK) – Ministerstvo zdravotnictví, zdravotní pojišťovny a Česká společnost paliativní péče budou spolupracovat na tom, aby bylo zajištěno financování a rozvoj péče o pacienty trpící nevyléčitelnou nemocí. Zástupci institucí dnes v budově ministerstva na Palackého náměstí v Praze podepsali memorandum, které má pro zdravotní služby vytvářet podmínky.

„Pro nás je toto téma obrovsky důležité,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Doplnil, že oproti ostatním státům je Česko stále ještě na začátku rozvoje paliativní péče. „Myslím, že je povinností tady nás všech, abychom tu péči dále rozvíjeli,“ dodal.

Pilotní provoz mají podle ministerstva zajistit dotační programy zaměřené na nemocniční i domácí specializovanou péči. Úřad v polovině července uvedl, že poskytne dotace 41 milionů korun devíti zařízením, která poskytují paliativní péči nevyléčitelně nemocným a umírajícím pacientům v jejich domácím prostředí. Na jaře ministerstvo schválilo sedm dotací za 32 milionů korun na podporu paliativní péče v nemocnicích.

Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče, která zastřešuje tři desítky organizací, před dvěma týdny uvedla, že dotace vítá, prosazuje ale hlavně systémové řešení financování. Hospice chtějí dosáhnout toho, aby hospicovou péči a její financování v legislativě lépe zakotvila novela zákona o sociálních službách.

Paliativní péče se zaměřuje na nevyléčitelně nemocné pacienty, u nichž má zmírnit bolest a utrpení. Nesoustřeďuje se na vyléčení, ale na kvalitu posledních dní a měsíců jejich života, zahrnuje přitom i psychickou podporu a pomoc blízkým.

V Česku ročně umírá zhruba 108.000 lidí, asi 65 procent zemře v nemocnici. Podle průzkumů si ale až 80 procent lidí přeje umírat doma.