Index rizika epidemie covidu je pátý den na nejvyšším stupni

Praha 22. prosince (ČTK) – Index rizika v protiepidemickém systému PES je v Česku pátý den na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti. Od pátku do dneška se drží na 76 bodech ze sta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Podíl nových případů nemoci covid-19 na počtu provedených testů byl podle úřadu v pondělí nejvyšší od 11. listopadu. Dosáhl 30,2 procenta. V Česku zatím oficiálně platí čtvrtý stupeň PES. Pokud se index rizika drží v horším stupni aspoň tři dny, může to být podle dřívějších informací ministerstva důvodem k zavedení přísnějších opatření proti covidu-19. Zpřísnění opatření vláda projedná ve středu.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí řekl, že pokud s ohledem na vývoj epidemie navrhne zpřísnění, opatření by se změnila s účinností od pátku 25. prosince. Podle původního plánu opatření by měly být v pátém stupni uzavřeny i obchody s výjimkou prodeje základních potřeb a provozovny služeb, které zatím vláda nechávala oproti plánu opatření otevřené. Podle Blatného se už ale v pátém stupni s výjimkami z opatření nepočítá.

V jednotlivých regionech se rizikový index PES dostal až na 86 bodů, a to v Karlovarském kraji. Nejnižší byl opět v Jihočeském kraji s 68 body a v Praze se 71 body, což je ještě na úrovni čtvrtého stupně. Ve všech ostatních krajích už je rizikové skóre na úrovni pátého stupně.

Od minulého týdne ministerstvo zveřejňuje v tiskových zprávách na svém webu i druhé skóre PES, které započítává kromě náročnějších a spolehlivějších PCR testů i rychlejší antigenní testy. Toto skóre pro celé Česko se od pátku drží vytrvale na 66 bodech ze sta.

Nárůst počtu případů covidu-19 v Česku v posledních týdnech zrychluje. Nakažených koronavirem přibylo v pondělí 7860, což je zhruba o 2700 více než před týdnem. Výrazně v poslední době roste také podíl pozitivně testovaných z celkového počtu testů. Koncem listopadu se dostal na 16 procent, ale teď vystoupal skoro na dvojnásobek, když v pondělí přesáhl 30 procent. Ministerstvo původně uvedlo, že už v neděli podíl případů na počtu provedených testů dosáhl 31,4 procenta, ale dnes nedělní údaj zpětně snížilo na 29,2 procenta.

Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno celkem přes 635.000 případů nákazy. Zemřelo 10.562 nakažených. V poslední době se pohybují denní nárůsty úmrtí kolem stovky. Při rekordním zvýšení počtu mrtvých na začátku listopadu bylo podle aktualizovaných údajů ministerstva denně až 260 úmrtí. V pondělí přibylo 55 zemřelých, ale počty mrtvých ve statistikách ministerstvo zpětně opakovaně navyšuje.

V pondělí mírně vzrostl počet lidí, kteří skončili s covidem-19 v nemocnicích. Z nedělních 4519 se dostal na 4728 hospitalizovaných. Ve vážném stavu je 602 pacientů. Ministr zdravotnictví Blatný hájil rozhodnutí, že vláda bude jednat o možném zpřísnění opatření proti covidu-19 až ve středu tím, že situace v nemocnicích je podle něj stabilní. „Protože zatím trvá disproporce mezi nárůstem v nemocnicích a nárůstem počtu nově diagnostikovaných, navrhl jsem, aby definitivní rozhodnutí, zda dojde k přechodu do pátého stupně, padlo až ve středu,“ uvedl v pondělí.

U většiny nemocných má covid-19 lehčí průběh. Aktuálně nemocí trpí v Česku asi 84.000 lidí, z nichž skončilo v nemocnici 5,6 procenta.

Nejvíce se v posledních dnech šíří covid-19 na Ostravsku, kde za uplynulých sedm dní přibylo přes 644 nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Druhý nejvyšší nárůst byl zaznamenán na Rychnovsku, a to zhruba 635 případů nemoci na 100.000 obyvatel za týden.

 

Rizikové skóre PES k dnešnímu dni v jednotlivých krajích:

KrajSkóre PESStupeň pohotovosti
Praha714
Jihomoravský815
Jihočeský684
Karlovarský865
Vysočina815
Královéhradecký815
Liberecký765
Moravskoslezský855
Olomoucký765
Pardubický765
Plzeňský815
Středočeský765
Zlínský805
Ústecký765
ČR765

 

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví