I dialyzovaní pacienti mohou k moři. Destinací přibývá, nově je možné cestovat do Malagy

Autor: redakce | Zpravodaj | 21. 8. 2017

Praha, 22. srpna 2017

Novým letoviskem, které nabízí dialyzovaným pacientům své služby, je španělská Malaga – přístavní město u Středozemního moře, kde se narodil Picasso. „Dnešní propojení světa přináší výhody i dialyzovaným. Jsme blízko době, kdy bude moci i pacient s vážným onemocněním ledvin zapíchnout prst do mapy a říct si, tady chci strávit dovolenou stejně jako kdokoliv jiný,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK. Rok od roku poptávka po cestování s dialýzou stoupá. Loni služeb Prázdninových dialýz využilo přes 320 lidí. Z toho bezmála 90 pacientů se přijelo ze zahraničí dialyzovat a strávit dovolenou či pracovní cestu k nám do České republiky. Pacienti přes Prázdninové dialýzy loni nejvíce jezdili na dovolenou po Česku do lokality mimo svou domovskou dialýzu. Takových pacientů byla zhruba stovka. Nejžádanější zahraniční destinací bylo Slovensko, druhé pak Chorvatsko (nejčastěji Poreč a Rovinj) a třetí Ukrajina. Počet pacientů v dalších destinacích jako třeba Tunis, Polsko, Velká Británie, Francie, Řecko, Itálie, Holandsko nebo Kanada se počítá na jednotky. Pacient dochází na dialyzační středisko zpravidla třikrát až čtyřikrát týdně, kde je přibližně na pět hodin připojený na přístroj, který mu čistí krev. Další možností je takzvaná domácí, neboli peritoneální, dialýza, kdy má pacient přístroj přímo doma a dialyzuje se prakticky sám.

Plánování dovolené bez obav, ale s předstihem

Vyřizování všeho potřebného na takovou dovolenou je s asistenční službou prázdninové dialýzy snadné, nicméně cestu je třeba naplánovat s dvouměsíčním předstihem. „Nejprve potřebujeme vědět požadovanou destinaci a termín, který chce pacient poptat, dále zkonzultujeme kolik a jaký typ ošetření plánuje absolvovat a také jak je na tom s hepatitidou či virem HIV. V některých střediscích s takovou komplikací není problém, jinde ano,“ uvádí jako příklad Kateřina Králová, koordinátorka Prázdninových dialýz. Pro dialýzu je možné dohodnout i dny v týdnu, na jaké je pacient zvyklý. Zájemce by ale měl před závaznou rezervací ubytování počkat až na potvrzení dostupnosti léčby a rezervaci ošetření, ne naopak. V zemích EU, kde zdravotnická zařízení akceptují EHIC (Evropský průkaz zdravotního pojištění), pacienti neplatí na místě nic a dané zdravotnické zařízení si platby vyřídí v rámci EHIC. To je nejčastější varianta. Jsou ale země, například Švýcarsko, kde je povinná spoluúčast daná tamní legislativou. V zemích mimo EU, případně v některých soukromých zařízeních i v rámci EU, si pacienti musí léčbu uhradit na místě a po návratu řeší proplacení péče s vlastní zdravotní pojišťovnou. Měsíc před odjezdem pak pacient doloží aktuální lékařskou zprávu a sérologii. Dodat musí také kopii Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) a kopii cestovního dokladu. Originál lékařské zprávy a sérologického vyšetření, cestovní doklad a léky potřebné k dialýze si pak sebou bere do vybraného střediska v místě dovolené. Některá střediska nabízejí pacientům v rámci pojištění i odvoz sanitkou, jiná ne. „I proto je vhodné volit ubytování v místě dialyzačního střediska, protože pokud tu pacient nemá k dispozici své auto a nejedou právě veřejné spoje, mohla by ho přijít doprava taxíkem do centra ošetření příliš draho,“ doplňuje Kateřina Králová.

Dovolená u moře stála za to

Prázdninové dialýzy již několikrát využila pacientka Jiřina Lónová a má s ní dobré zkušenosti. Dovolenou bere jako milé zpestření všedního shonu a možnosti užít si rodiny – jezdí na ni s dcerou a s vnoučaty. „Dialyzuji se od roku 2014 a jsem nadšená z toho, že tato možnost existuje a že můžeme být u moře spolu. Jezdíme na chorvatské pobřeží do Poreče. Využívám zvláštní nabídky našeho dialyzačního střediska. Na dovolenou nás doprovázejí dva naši čeští lékaři, kteří nás z letoviska na dialýzu osobně vozí autem a komunikují s místní lékařkou. Je o nás skutečně dobře postaráno,“ chválí si Jiřina Lónová, pacientka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Bruntále. V Chorvatsku využívají malé prázdninové dialyzační středisko pro osm pacientů, které je tu umístěno v soukromé vile a místní lékařka střídá letní angažmá zde s mimosezónní prací na dialyzačním středisku v nemocnici v Zadaru. „Jednou se stalo, že byl ve vile problém s technickým zajištěním. Nevím už, zda šlo o přívod vody nebo o elektřinu. Ale paní doktorka plynule zajistila náhradu v nemocnici a další dialýza již proběhla na místě,“ vděčně hodnotí zodpovědný přístup prázdninové dialýzy Jiřina Lónová.

Malaga má co nabídnout – slunné pláže, malebné uličky, velkolepé katedrály, zajímavá muzea, kulinářské speciality a kvalitní dialýzu

V dialyzačním středisku B. Braun Avitum Malaga je rovněž v rámci evropského zdravotního pojištění s kartou EHIC ošetření plně kryté. Platí zde výše uvedené postupy a pacienti zde obdobně dokládají status HIV a hepatitid B a C. S hepatitidou C jsou bez problému přijímáni. Provádějí zde hemodialýzu i hemodiafiltraci. V závislosti na dialyzačním ošetření si pacienti přivážejí své léky, jako například železo, vitamín D nebo Erytropoetin. Transport do dialyzačního centra z místa pobytu jsou jim tu schopni zajistit, ale ten již není hrazen ze základního pojištění. „Pro naše české a slovenské pacienty je výhodou, že tu narazí na stejné postupy a vysoké standardy, na jaké jsou ze svého domácího dialyzačního střediska zvyklí,“ vyzdvihuje výhody dialyzování v Malaze Martin Kuncek. Malaga je tak nyní další možností pro dovolenou dialyzovaných pacientů. Je městem králů a císařů. Založena byla již v 8. století před naším letopočtem a každá epocha tu nechala viditelný otisk v kultuře a umění.

Prázdninové dialýzy – kontakt

Prazdninovadialyza.cz@bbraun.com

tel: +420 271 091 922, mobil: +420 602 576 957

 


Více o B. Braun

Koncern B. Braun působí na celosvětovém trhu přes 175 let a dnes patří k největším výrobcům zdravotnických produktů na světě. Hlavní sídlo je v německém Melsungenu, pobočky má v 63 zemích světa. Skupinu B. Braun CZ/SK tvoří B. Braun Medical (dodavatel zdravotnických prostředků), B. Braun Avitum (provozovatel dialyzačních středisek 21 v ČR, 15 na Slovensku, odborných ambulancí a domovů pro seniory se zdravotním postižením) a Aesculap Akademie (mezinárodní vzdělávací instituce). Skupina B. Braun v České a Slovenské republice působí od roku 1993 a zaměstnává více než 800 lidí. Charitativní projekt B. Braun pro život podporuje vybrané neziskové organizace i jednotlivce. Patronem projektu je český paralympionik David Drahonínský.

 

Kontakt na Skupinu B. Braun CZ/SK

Lucie Kocourková | tisková mluvčí

Tel. +420-271 091 313 | Mobil +420-602 167 024 | lucie.kocourkova@bbraun.com