Hygienici ze Zlínského kraje považují za rizikovou celou Itálii

Zpravodaj | 6. 3. 2020

Zlín 6. března (ČTK) – Krajská hygienická stanice Zlínského kraje (KHS ZK) považuje celou Itálii za rizikovou oblast s výskytem onemocnění COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru. Vyzvala všechny lidi, kteří se z Itálie vracejí, včetně těch bez zdravotních obtíží, aby se obrátili na telefonní linky KHS ZK, případně vyplnili dotazník na webových stránkách stanice. ČTK to dnes řekla vedoucí protiepidemického oddělení KHS ZK Vlasta Fojtíková. Ve Zlínském kraji jsou tento týden jarní prázdniny.

„Krajská hygienická stanice Zlínského kraje považuje nyní za rizikovou už celou Itálii. Je zemí s lokálním přenosem onemocnění COVID-19,“ uvedla na dotaz ČTK Fojtíková.

Hygienici ve Zlínském kraji proto vyzvali všechny lidi po návratu z Itálie, aby se na ně obrátili. „Hodně lidí se teď bude vracet z jarních prázdnin, máme pro ně připravené dvě telefonické linky. Nemusejí se však dovolat. Ti, co nemají potíže, proto mohou vyplnit dotazník na našich webových stránkách,“ uvedla Fojtíková.

Už ve čtvrtek KHS ZK vyzvala školy v regionu, aby do kolektivů nepřijímaly žáky a studenty přijíždějící z regionů, kde se nemoc COVID-19 vyskytuje a po návratu z rizikových oblastí je ponechaly v režimu domácí výuky. Obdobně je podle hygieniků zapotřebí přistupovat k lyžařským výcvikům, ozdravným pobytům a podobně. Doporučení se vztahuje i na pedagogy nebo vychovatele.

Zlínské hejtmanství ve čtvrtek rozeslalo vyjádření krajské hygienické stanice všem ředitelům škol ve Zlínském kraji. „Snažíme se, aby nevznikala panika. Je potřeba, aby se se stanoviskem krajské hygieny seznámili učitelé i rodiče. Protože krajská hygiena nedefinuje, které jsou rizikové oblasti, je zapotřebí se podívat na stránky ministerstva zahraničí nebo ministerstva zdravotnictví, kde jsou jasně definovány a podle toho by měli rodiče konat. Samozřejmě je nutná prevence, selský rozum a hlavně zachovat klid,“ řekl dnes ČTK krajský radní pro školství Petr Gazdík (STAN).

V Česku je zatím 12 potvrzených případů nákazy. Koronavirus se šíří od loňského prosince z Číny. Na světě je zhruba 100.000 nemocných, asi 3000 lidí zemřelo. Případy onemocnění se už objevily v desítkách zemí. V Evropě je nejvíce zasažená Itálie.

Viktor Chrást sd