Hamáček chce posoudit zpřístupnění ivermektinu pro léčbu covidu

Autor: Redakce | Zpravodaj | 1. 3. 2021

Praha 1. března (ČTK) – Vicepremiér a šéf sociální demokracie Jan Hamáček se zeptá ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) na zpřístupnění léku ivermektin pacientům s covidem. Lék, který se obvykle používá jako antiparazitikum a v Česku není registrovaný, zkouší k léčbě covidu nemocnice u svaté Anny v Brně. Hamáček to dnes řekl novinářům s argumentem, že lék je velice úspěšně nasazován na Slovensku.

„Chápu, že nemá splněny všechny náležitosti, ale pokud se ukazuje, že může pomoci v léčení covidu-19 a ukazuje se, že nepřináší zásadní komplikace, mělo by se zajistit, jak jej učinit dostupným,“ uvedl.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně invermektin vyzkoušela do konce února u 30 pacientů s nemocí covid-19. Zdravotní stav většiny se po užívání ivermektinu ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštění domů, uvedl minulý týden primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek. Lékaři podávali lék vybraným pacientům s těžším průběhem nemoci od loňského listopadu. Ivermektin je podle nich levnější než ostatní léky, nyní je ale obtížně dostupný, protože není registrovaný.

Nedávno se k používání ivermektinu vyjádřil i předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Řekl, že má stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv, které podle něj není úplně pozitivní. „Ale my říkáme, nebudeme čekat na klinické studie, zkusme to aplikovat,“ řekl. Uvedl, že vláda se zabývá všemi léky, o nichž se v této souvislosti doslechne.