Fyzioterapeut Pavel Kolář patří mezi nejznámější tváře české medicíny

Aktuálně | 3. 2. 2023

Jeho rukama prošla většina českých sportovních hvězd, např. olympijští vítězové Barbora Špotáková, Miroslava Topinková, Lukáš Krpálek, Kateřina Neumannová, Jan Železný, Ester Ledecká nebo daviscupový šampion Radek Štěpánek. Na jeho služby spoléhá i hokejová či fotbalová reprezentace, pomáhá atletům, tenistům, veslařům či lyžařům, vyhledali ho i někteří zahraniční sportovci, například Novak Djokovič.

V roce 2012 otevřel na pražském Chodově Centrum pohybové medicíny. V roce 2017 ho přestěhoval do areálu Waltrovky v pražských Jinonicích. A loni v listopadu otevřel na Chodově novou pobočku Centra pohybové medicíny. „Začínali jsme asi ve dvaceti lidech a dnes je nás dvě stě. Mezi zaměstnanci jsou fyzioterapeuté, ale i lékaři různého zaměření. Jde nám o to najít propojení superspecializační s integrovanou medicínou,“ řekl novinářům Kolář.

„Sport je pro mě určité hobby, není to moje hlavní pracovní náplň,“ řekl Kovář před lety, kdy pomohl k úspěchům českého fedcupového i davisupového týmu. Právě tenistům přitom absolvent Fakulty tělesné výchovy a sportu pomáhal už na začátku kariéry. „Mezi první patřili Petr Korda, Miloš Mečíř, Karel Nováček… Pak jsem hodně spolupracoval s atlety a postupně s dalšími sporty,“ vzpomínal Kolář, který dlouhá léta pomáhá například i Jaromíru Jágrovi.

Mezi své úspěchy řadí Kolář, který byl v roce 2012 jmenován profesorem, také založení fyzioterapeutického studia na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Obor, který byl dosud na okraji medicíny, tak získal potřebné zázemí. „Nechci skončit tak, že budu mít na svém účtu tisícovky pacientů, a přitom nebude nikdo, kdo bude v této práci pokračovat,“ komentoval to Kolář, který se stále věnuje i praxi v Motole, kde je přednostou Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK.

V minulosti Kolář, který se už od roku 1990 podílel také na léčbě prezidenta Václava Havla a později se stal i členem lékařského konsilia prezidenta Miloše Zemana, odmítl lukrativní nabídky na působení v zahraničí nebo u sportovců. „Náš obor vyžaduje znalost napříč medicínskými specializacemi. Musíte znát trochu interny, ortopedie, neurologie, imunologie… Když odejdu z nemocnice… rychle ztratím kontakt s medicínou,“ řekl uznávaný odborník.

Kolář se zabývá celkovým stavem pacienta. „Já se snažím odstranit příznak, ale zajímá mě i příčina,“ řekl o metodě, založené na klinickém vyšetření. „Klasické klinické vyšetřování pohledem, poklepem a poslechem se dnes dostává do pozadí. Téměř nic přitom nemůže při vyšetřování nahradit lidské smysly,“ popsal svůj přístup Kolář, který ale rozhodně nezatracuje ani laboratorní vyšetření. Jen tvrdí, že ke každému člověku je potřeba přistupovat individuálně a při léčbě není možné zapomenout ani na psychickou stránku. „Člověk není auto,“ prohlásil jednou Kolář a zdůraznil, že různé lidi se stejným problémem bývá nutné léčit různě.

V důkladném poznání fungovaní lidského těla mu výrazně pomáhá spolupráce se sportovci. „Umějí líp analyzovat pohyb a rozebrat příčinu potíží,“ dodal Kolář, který využívá i vlastní zkušenosti vrcholového sportovce. Od mládí se věnoval gymnastice a stal se dokonce mistrem republiky. „Do tělocvičny mě v devíti letech zavedli rodiče. Byl jsem strašně neposedný. Mé skoky ze skříně budily hrůzu nejen v rodině,“ vzpomínal. I kvůli opakujícím se zraněním ale dal ve 20 letech přednost studiu rehabilitace.

Pražský rodák Kolář v roce 1987 promoval na Fakultě tělesné výchovy a sportu (obor tělesná výchova – rehabilitace) a poté začal pracoval v nemocnici v Motole, kde pomáhal vybudovat rehabilitační kliniku. Je zakladatelem Dynamické neuromuskulární stabilizace, což je diagnostický a terapeutický koncept široce využitelný především ve fyzioterapii a příbuzných oborech medicínské praxe, a autorem rozsáhlé odborné knihy Rehabilitace v klinické praxi. Publikoval mnoho odborných článků v českých i zahraničních časopisech a jako spoluautor se podílel na řadě dalších odborných knih.

Působí pedagogicky na českých i zahraničních univerzitách. Je nositelem osobní medaile prezidenta Havla za zásluhy o pedagogickou a vědeckou činnost (2003) a medaile za Zásluhy v oblasti výchovy a vědy (2007). V roce 2009 byl vyhlášen učitelem roku 2. LF UK. Působí jako člen v řadě vědeckých společností.

Pavel Kolář je ženatý, s manželkou Michaelou má tři děti. Jeho bratrem je známý architekt Petr Kolář.

sat rmi