Firma: Testy ze slin jsou srovnatelně citlivé jako z nosohltanu

Autor: Redakce | Zpravodaj | 3. 12. 2020

Praha 3. prosince (ČTK) – Testy na covid-19 ze slin jsou podle firmy Diana Biotechnologies, která je vyvinula, srovnatelně citlivé jako výtěr z nosohltanu. Na srovnání s nejběžnější metodou pro test PCR spolupracovala s Nemocnicí Na Bulovce, uvedla firma v tiskové zprávě. Minulý týden byly představené také testy, které používají kapalinu, kterou si testovaný vykloktá ústa. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) k novým metodám testování obecně dnes řekl, že se jimi zabývá laboratorní skupina ministerstva.

„Zachytily dokonce o několik pozitivních případů více. Jsou tak vhodné pro nalezení nákazy v nejranější bezpříznakové fázi,“ uvedla firma. Umožňuje tak, aby si odběr provedl sám testovaný i doma, odkašle si a odplivne do speciálně uzpůsobené zkumavky. Vzorek se stejně jako u odběru z nosohltanu vyhodnocuje v laboratoři, analýza je podle firmy ale jednodušší.

„U nové metody není nutné samostatně izolovat virovou RNA, což byl doposud nejkomplikovanější krok celé analýzy. Odběrové zkumavky jsou navíc uzpůsobené pro automatizaci. To umožní každé testovací laboratoři při plné automatizaci navýšit kapacitu až na deset tisíc vzorků denně. Výsledky testů budou k dispozici v řádu několika hodin,“ uvedl výkonný ředitel firmy Václav Navrátil. Firma je chce uvést na trh ještě před koncem roku, výrobní kapacita je až dva miliony kusů měsíčně.

Firmy se snaží vyvíjet odběrové metody, které by eliminovaly nepříjemný odběr výtěrovou štětičkou z nosohltanu. Za metodou založenou na principu kloktání v ústní dutině stojí tým Mariána Hajdúcha, ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Právě on byl šéf ministerské laboratorní skupiny, po neshodách z jejího čela minulý týden odešel.

Kromě testů využívajících laboratorní zpracování vzorku, takzvanou PCR metodu, při níž se musí pomnožit virová RNA, se v ČR zhruba od poloviny listopadu využívají také antigenní testy. Ty využívají vzorek z nosohltanu, ale není nutné jeho zpracování v laboratoři. Díky tomu je výsledek známý za 15 minut, testy jsou ale méně přesné, mají tak podle odborníků omezené způsoby využití.

„Je to jako hrábě se širokými zuby, které z louky seberou ty největší kameny,“ řekl k tomu dnes ministr zdravotnictví Blatný. Od poloviny listopadu se testy využívaly na testování klientů lůžkových sociálních služeb jako jsou například domovy pro seniory. Od pátku začne také testování zájemců z řad učitelů a v sobotu návštěv těchto sociálních službách. Dál testovat se budou už jen zaměstnanci, klienti nikoliv.