Festival upozorní na vzrůstající psychické problémy dětí a mladistvých

Festival bude tvořit mimo jiné promítání filmů spolu s přednáškami výrazných osobností z oblasti péče o duševní zdraví, besedy i doprovodný program. Organizátoři chtějí poukázat i na významné zhoršení duševního zdraví dětí v důsledku pandemie. „Situace již před pandemií nebyla uspokojivá. Dva roky strávené střídavě na distanční výuce udělaly své, a problémy se tak ještě prohloubily. Prevence už od dětství je důležitá i proto, že tři čtvrtiny duševních onemocnění propukají před osmnáctými, polovina pak už před patnáctými narozeninami,“ uvedl ředitel NUDZ Petr Winkler.

 

Podle Winklera je v České republice problémem také nedostatek dětských psychiatrů. V ČR působí zhruba 1200 psychiatrů, pedopsychiatrů je ale přibližně jen 140 z nich, takže může být obtížné rychle získat efektivní pomoc. „Proto chceme nabídnout také rady, kam se obrátit a jak s dětmi pracovat,“ doplnil ředitel NUDZ.

 

Festival se bude věnovat také problematice závislostí, poruch příjmu potravy, LGBT, autismu nebo bezpečného chování na internetu. „Účastníci budou mít také příležitost navštívit stánek s virtuální realitou zaměřený na duševní zdraví, kde mohou podrobit zkoušce svůj strach z výšek nebo pavouků a otestovat svou pozornost či paměťové dovednosti ve virtuálním městě,“ uvedla Karolína Mladá z NUDZ, která tvořila program festivalu. Ve foyer knihovny návštěvníky čeká výstava nazvaná Dimenze duševního zdraví, která originální formou vyvrací časté předsudky a mýty o duševním zdraví.

 

Na pátek je připravená projekce filmu Abstinent, který se věnuje problematice závislostí, zejména na alkoholu. Následovat bude beseda s adiktoložkou Barborou Orlíkovou a Martinem Bezouškou, člověkem s osobní zkušeností se závislostí na alkoholu v mladém věku. V dalších besedách se návštěvníci setkají mimo jiné s přední odbornicí na poruchy příjmu potravy Hanou Papežovou či s Hynkem Jůnem z Národního ústavu pro autismus. V neděli bude přednášet Cyril Höschl a promítat se bude i film V síti s následnou diskusí s režisérem Vítem Klusákem.