Fakutní nemocnice Olomouc otevřela novou jednotku intenzivní a resuscitační péče

Nová JIRP představuje nejen moderní specializované pracoviště, ale zdravotníkům nabízí i strategičtější uspořádání. „V původních prostorách byla od sebe oddělena intenzivní a intermediární péče, což v některých případech nebylo ideální. Personál ani neměl potřebnou vizuální kontrolu nad pacienty. Zvolili jsme proto paprsčitou dispozici s centrálním velínem, odkud mají sestry dobrý přehled. Všechny boxy jsou navíc prosklené, ale v případě potřeby soukromí lze využít žaluzie,“ uvedla přednostka Dětské kliniky FN Olomouc Dagmar Pospíšilová.

Součástí JIRP je nově i box nazývaný matka-dítě, který může zároveň sloužit jako izolační pokoj. „Splňuje nejpřísnější protiepidemická pravidla, má svůj vlastní vstupní filtr a klimatizační jednotku s aktivním odsáváním. Tato možnost se zvlášť v souvislosti koronavirovou pandemií ukázala jako velmi potřebná,“ doplnil primář kliniky Miroslav Šeda.

Jako výhodu vidí zdravotníci také přestěhování této jednotky ze sedmého nadzemního podlaží do druhého a to kvůli příjezdu zdravotnické záchranné služby, tak pro rychlou návaznost nové JIRP na operační sály, které jsou na stejném podlaží. Zásadního zlepšení doznal i zákrokový sál na JIRP, který je nyní prostorově komfortní a plně vybavený pro akutní výkony včetně výkonů s využitím celkové anestezie. Při rekonstrukci vznikla také prostorná bezbariérová koupelna, nechybí ani úprava prostorných balkonů na zimní zahradu, kterou lze využívat jako sklad postelí a dalšího vybavení nutného pro provoz multioborového pracoviště.

Náklady

Přestavba druhého nadzemního podlaží Dětské kliniky pro účely JIRP prostor trvala necelý rok. Zahájena byla v září loňského roku a první pacienti se na oddělení přestěhovali letos v srpnu. Jde o první etapu projektu, ve druhé se počítá s přestěhováním vedení kliniky a administrativního zázemí do uvolněného sedmého patra.

Celkové náklady dosáhly zhruba 63 milionů korun bez DPH, nemocnice na akci získala dotaci ministerstva zdravotnictví ve výši téměř 19 milionů korun. Výmalbu a výzdobu prostor JIRP financovalo sdružení Šance Olomouc, šlo o částkou téměř 800.000 korun.