EK se dohodla s firmou GSK na dodání zkoumaného léčiva pro pacienty s covidem-19

Výzkumy a studie | 28. 7. 2021

Sotrovimab může být použit pro léčbu pacientů s mírnými příznaky covidu-19, kteří nepotřebují přídavný kyslík. Probíhající výzkumy podle EK naznačují, že nasazení této léčby může pomoci snížit počet pacientů, kteří potřebují hospitalizaci nebo přijetí na jednotku intenzivní péče.

Komisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová upřesnila, že EK si dala za cíl schválit do října nejméně tři nová léky na covid-19. „Společně s vakcínami budou bezpečná a účinná léčiva hrát klíčovou roli při návratu Evropské unie do normálu,“ sdělila Kyriakidisová. Členské státy, které budou mít o sotrovimab zájem, jej budou moci prostřednictvím EU nakoupit v okamžiku, kdy jeho nouzovou registraci doporučí EMA a následně schválí EK.

Protilátka

Přípravek od GSK a Vir Biotechnology, známý také pod názvem VIR-7831, je monoklonální protilátka. Ta se dokáže navázat na S-protein viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, a tímto způsobem znemožní viru vstupovat do buněk lidského těla.

Mimořádné použití sotrovimabu v květnu schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Sotrovimab se může podle FDA používat při lehkém až středním průběhu nemoci, a to u lidí starších 12 let.