Vyberte stránku

SeneCura SeniorCentrum Klamovka získalo prestižní značku Mezigeneračně

Aktivizace seniorů a jejich setkávání s mladšími generacemi patří mezi dlouhodobé projekty domova pro seniory a domova se zvláštním režimem na pražské Klamovce v Praze 5. Za aktivní a úspěšné propojování generací převzala včera ředitelka domova Petra Pipková prestižní značku Mezigeneračně od neziskové organizace Mezi námi.

„Již dva roky s touto organizací spolupracujeme, protože můžeme umožnit našim klientům časté setkávání s dětmi – ať už u nás v domově, anebo ve školce. Vzájemné trávení volného času je pro obě strany velmi prospěšné, navíc je opravdu velice dojemné sledovat, kolik radosti, pozitivní energie a laskavosti mohou taková shledání přinášet,“ říká Petra Pipková, ředitelka SeniorCentra Klamovka. Setkávání seniorů a dětí je založeno na společném trávení času a poznávání se při různých aktivitách, jako je předčítání knih, sportování, kreativní tvoření nebo hraní na hudební nástroje.

 

V rámci propojování generací spolupracuje SeniorCentrum Klamovka díky organizaci Mezi námi s Montessori školou Andílek, která provozuje na Praze 5 dětskou skupinu, mateřskou a základní školu a komunitní centrum. Pravidelný kontakt s dětmi seniory aktivizuje, zlepšuje náladu a dodává jim energii. Dětem na oplátku boří předsudky vůči starým lidem, učí je respektu, úctě a také se od nich naučí mnoho nového. „Naše děti chodí do domovů rády a hlavě dobrovolně, na návštěvy a společné aktivity se pokaždé těší. Často se setkáváme s reakcemi dětí typu ´To mě naučila babička Vlaďka, dědeček Honza´,“ uvedla ředitelka Montessori školy Hana Chramostová. Jednoznačný přínos potvrzuje také aktivizační pracovnice SeniorCentra Klamovka Markéta Štěpaníková: „Nejen pro klienty s demencí nebo Alzheimerovou chorobou, ale pro všechny seniory jsou děti velkým podnětem, protože je aktivizují, což se projevuje zejména v mimice a řeči těla. Budí v nich také zájem o kontakt – pohladit je nebo jim třeba jen zamávat.“

 

Více...  Opavská nemocnice má nový diagnostický přístroj za 23 mil. Kč.

Značka Mezigeneračně je oceněním neziskové organizace Mezi námi, která ji uděluje institucím, jež dlouhodobě aktivně podporují propojování generací a povzbuzují interakci mezi seniory a dětmi. „Mezigenerační dialog povzbuzuje vzájemnou radost, moudrost i životní energii mezi odlišnými věkovými skupinami a je jasným trendem poslední doby zejména v moderních domovech pro seniory, které podporují komunitní soužití a bojují proti izolaci seniorů vůči okolnímu světu,“ vysvětluje význam značky Mezigeneračně koordinátorka Mezi námi Pavla Janoušková. Organizace funguje již 6 let a za tu dobu získalo značku Mezigeneračně 68 zařízení v celé ČR.

 

SeniorCentrum Klamovka patří do sítě domovů společnosti SeneCura, největšího soukromého poskytovatele pobytových sociálních služeb v České republice. Celková kapacita domova je 116 lůžek. Výborná poloha a spolupráce s různými institucemi, mateřskými školkami a školami z okolí činí z domova ideální místo pro setkávání různých generací. Cílem SeniorCenter SeneCura je stát se komunitními centry v daných lokalitách a maximálně podporovat a rozvíjet soužití klientů, jejich příbuzných, zaměstnanců SeneCura, dobrovolníků a veřejných orgánů.