Vyberte stránku

Praha 13. března (ČTK) – Výběr opatření v Česku v souvislosti s výskytem koronaviru; je potvrzeno 120 nakažených ve všech krajích (vláda dnes zveřejnila další sérii opatření v boji s koronavirem):

 

Vyhlášení nouzového stavu:

Vláda jej vyhlásila od 12. března na celém území ČR, a to na 30 dní. Tento krok umožní kabinetu pružněji reagovat na situaci.

 

Opatření při vstupu do ČR:

– V noci z neděle na pondělí začne platit zákaz vycestování z ČR do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Ve stejný čas začne platit zákaz vstupu všech cizinců na území ČR. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) stanoví výjimky, týkat se budou například přeshraničního styku, tedy lidí, kteří dojíždějí za prací do 50 kilometrů od českých hranic.

– Dnes kabinet také rozhodl o povinné karanténě pro občany vracející se z takzvaných rizikových zemí. V současnosti je jich 15: Čína, Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Británie, Norsko, Dánsko a Francie. Čechům do těchto zemí kabinet zakázal cestovat. Lidem, kteří nebudou pravidla karantény dodržovat, hrozí pokuty až tři miliony korun.

 

Opatření na státních hranicích:

– Od půlnoci z pátku na sobotu budou na německých a rakouských hranicích znovu zavedeny kontroly (zatím mají platit do středy). Hranice bude možné přejít na čtyřech přechodech s Rakouskem a na sedmi s Německem. Na pomoc policii při kontrole hranic bude povolána armáda. Už od 9. března byly zavedeny namátkové kontroly, při kterých hasiči cestujícím měří teplotu.

 

Vízová politika:

– ministerstvo zahraničí pozastavilo 30. ledna vydávání víz pro čínské občany a přestalo přijímat v Číně nové žádosti o víza. Česko přestalo vydávat víza i na zastupitelském úřadu v íránském Teheránu.

Více...  Sdružení praktických lékařů zvažuje žalobu kvůli e-neschopence

 

Opatření v letecké dopravě:

– Již koncem ledna ministerstvo zahraničí doporučilo českým občanům necestovat do některých oblastí v Číně, kde se koronavirus objevil. Vláda 3. února schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a ČR (s platností od 9. února). S účinností od 5. března pak Česko zastavilo letecké spojení s Jižní Koreou a se severoitalskými regiony (Lombardie, Piemont, Emilia Romagna a Veneto-Benátsko).

– V souvislosti s rozhodnutím prezidenta Donalda Trumpa zakázat od půlnoci 13. března vstup na území USA ze zemí schengenského prostoru, ministerstvo zahraničí doporučilo českým občanům ve Spojených státech, aby zvážili návrat.

 

Opatření v autobusové a vlakové dopravě:

– Vláda od 14. března zakázala veškerou autobusovou, vlakovou a lodní dopravu cestujících v Česka do všech okolních zemí. Cestovat za hranice bude možné pouze automobily. Pro nákladní dopravu by měl trvat dosavadní stav, kdy mezinárodní přepravy jsou povoleny.

 

Opatření na letištích a nádražích:

– Informační kampaň a cílený screening cestujících z rizikových oblastí se koncem ledna rozšířil na všechna letiště v Česku. Od 25. února pražské letiště vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie, platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening pasažérů.

– Také na nádražích byla zavedena zvýšená hygienická opatření a spuštěna informační kampaň. Ministerstvo dopravy spolu s dopravci zavedlo desinfekci nádraží a mezinárodních spojů.

 

Opatření ministerstva zdravotnictví:

– Stát od 10. března zakázal s určitými výjimkami návštěvy v lůžkových odděleních nemocnic či v domovech seniorů. Také bylo rozhodnuto o nákupu většího objemu testů na koronavirus, které mají odhalit infekci do 29 minut. Ministerstvo rovněž rozšířilo síť testujících laboratoří, jedná se stovkou nových.

– Vláda dnes uvolnila 500 milionů korun na nákup respirátorů a roušek. Od pondělí také nařídila pozastavení činnosti denních stacionářů po dobu trvání nouzového stavu. S účinností od půlnoci na sobotu budou zakázány návštěvy ve věznicích a detenčních ústavech.

Více...  Průzkum: Třetina kuřáků chce letos přestat kouřit cigarety

 

Opatření v souvislosti s hromadnými akcemi, provoz restaurací:

– Od dnešního dne jsou do odvolání zakázány akce s účastí přesahující 30 lidí (snížil se tak limit 100 účastníků platný od 10. března). Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské akce, slavnosti nebo trhy. Začala také platit omezení pro provoz stravovacích provozoven. Ve 20:00 se musejí zavřít restaurace, hospody nebo bary a nesmějí se i v dalších dnech otevřít před 06:00.

– Od soboty bude zakázána přítomnost veřejnosti v bazénech a turistických informačních centrech. Nebude též možná přítomnost lidí na venkovních i vnitřních sportovištích s účastí přesahující ve stejný čas 30 lidí. Vláda zakazuje i prodej na tržnicích, jako je pražská Sapa.

– Již dříve byly zrušeny, přeloženy či omezeny některé kulturní a sportovní akce nebo různé veletrhy a výstavy. Do odvolání jsou zavřené státní kulturní instituce. Přesouvají se premiéry filmů, nové termíny hledají i organizátoři vyhlašování cen. Na neurčito bylo odloženo zahájení sezony na hradech a zámcích.

 

Opatření ve školství:

– Bezpečnostní rada státu od 11. března zrušila na neurčitou dobu výuku na základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách. Od dnešního dne pak platí zákaz přítomnosti žáků v základních uměleckých školách (ZUŠ). Mateřské školy naopak plošně uzavřeny nebudou, některá města ale rozhodla o jejich uzavření.

mav jw