Chytré mobilní aplikace v mobilu mohou rozpoutat revoluci ve zdravotní péči

Autor: redakce | Zpravodaj | 28. 8. 2011

Mobilní aplikace zaměřené na zdravý životní styl jsou nejen zábavné, ale mohou při konzultaci s lékaři také výrazně zlepšit péči o pacienta. Aplikace pro iPhone vytvořené ve spolupráci GE a MedHelp vám pomohou hlídat zdravé stravovací návyky, vysledovat rytmus pro klidnější, kvalitnější spánek a budoucí maminky provedou celým těhotenstvím.


S aplikacemi do mobilních telefonů se v poslední době doslova roztrhl pytel. Nejenže uživatelům umožňují sledovat nejnovější zprávy nebo nakupovat, ale mohou jim dokonce pomoci v péči o zdraví. Na první pohled jde o vcelku bezvýznamná data, když aplikace sledují každou kalorii, kterou přijmete nebo spálíte krátkým popoběhnutím. Právě tady ale začíná digitální revoluce v péči o zdraví.


Společnost GE ve spolupráci s technologickou skupinou MedHelp vytvořila několik zdarma dostupných aplikací, které umožňují svým uživatelům nejen získat větší přehled o vlastním zdraví a návycích, ale mohou i pomoci zvýšit kvalitu zdravotní péče, které se uživatelům dostane. Aplikace jsou velice jednoduše ovladatelné a jde v nich především o to, abyste zaznamenali svou činnost během celého dne – co jíte, jak spíte, jakou máte náladu, nebo jak se vyvíjí vaše těhotenství či jak se celkově cítíte. Aplikace všechny informace ukládají a vy z nich můžete vypozorovat určité trendy. Informace ale můžete rovněž předat svému lékaři, který vám na jejich základě může poskytnout lepší a vhodnější péči.


Podle zdravotnických odborníků dochází k chybné léčbě často právě v důsledku nedostatku přesných informací. Například diabetický pacient s nadváhou a vysokým krevním tlakem stráví při jedné návštěvě lékaře v ordinaci patnáct, nanejvýš dvacet minut. Lékař se ho zeptá, jak se stravuje. Pacient, pokud je jako většina z nás, nejspíš odpoví: „Dobře, pane doktore.“ Přesně tohle je podle nedávného průzkumu společnosti GE jedním z mnoha nedostatků v komunikaci pacientů s lékaři.


Pokud ale pacient používá aplikaci jako například My Diet Diary, tedy „Můj jídelní deníček“, jeho lékař se snadno podívá na informace z pacientovy aplikace, zahrne je do jeho zdravotních záznamů, a získá tak kompletní obrázek o tom, jak se pacient po dobu užívání aplikace opravdu stravoval. To je pro určení vhodné léčby mnohem přínosnější než „Jím zdravě, pane doktore.“ Stejně tak v případě pacientů s poruchami nálady a depresemi je detailní deníček nálad v průběhu dne neocenitelným zdrojem informací při volbě vhodné terapie.


„O tyto aplikace je velký zájem, což souvisí s celkovými změnami ve zdravotnictví,“ říká John De Souza, předseda a výkonný ředitel skupiny MedHelp. „Lékařskou péči vyhledává stále více a více lidí a celkové náklady ve zdravotnictví stoupají, což vede k tomu, že lékaři mohou jednotlivým pacientům věnovat stále méně času. Proto je větší tlak na pacienty, aby se na návštěvu ordinace dobře připravili. Když budete využívat chytré zdravotní aplikace v mobilu, můžete si být jisti, že jste připraveni výborně.“


Podle De Souzy mohou být tyto aplikace velice užitečné již po krátké době používání, například už po dvou týdnech. „I krátké využívání aplikací přináší nesmírně cenné základní informace. Když svůj jídelní deníček ukážete dietologovi nebo praktickému lékař, může z něho vyčíst významné trendy.“


Velice důležitý pro praktické využití těchto aplikací je také fakt, že je mezi sebou lze propojovat, čímž získáte dodatečné informace a zvýšíte efektivitu jednotlivých aplikací. Pokud například používáte My Diet Diary a otěhotníte, můžete přejít na aplikaci I´m Expecting („Čekám miminko“), která sleduje vaše stravovací návyky i zdraví v každém trimestru. Programátoři předpokládají, že další generace těchto aplikací nebudou pouze zdrojem informacím, ke kterým přihlédne lékař nebo podle kterých se budou orientovat jejich uživatelé. V budoucnu by se totiž tato data měla zapojit do vaší elektronické zdravotní karty, čímž by jinak „všední“ informace získaly ještě širší možnosti využití. 


K budoucnosti aplikací De Souza, který je také členem poradního sboru iniciativy GE healthymagination, říká: „Společnost GE má obrovské zkušenosti ve spolupráci s lékaři
i nemocnicemi, ve vývoji nových technologií, jako jsou například elektronické zdravotní karty,
a pracovala na projektech pro nejrůznější zákazníky. Především ale GE umí skvěle nakládat s velkými objemy dat – je úžasné, co společnost dělá v oblasti tryskových motorů: vezme
si „zdravotní záznamy“ motoru, zanalyzuje je a využije je znovu pro údržbu motoru. Chceme za pomoci datových aplikací v mobilních telefonech dosáhnout toho samého u lidí.“ 


Aplikace na každý den: v nejnovější řadě zdravotních aplikací společnost GE představila kromě už míněných pro sledování těhotenství a stravování i několik dalších: „Sleep on It“ („Vyspi se na to“) pozoruje vaše spánkové zvyky, „Moody Me“ („Náladový člověk“) sleduje vaši náladu a zaznamenává i veškeré léky, které berete, „Morsel“ („Sousto“) přináší tipy na drobné zdravé pochutiny a „Patient Shuffle“ („Škatulata s pacienty“), je hra, při které zjistíte, jak náročná může být práce na přeplněné ambulanci.


Zmíněné aplikace si můžete stáhnout zdarma zde:


http://www.healthymagination.com/applications/medhelp/

O divizi GE Healthcare


Společnost GE Healthcare zajišťuje nejmodernější zdravotnické technologie, které vytvářejí nový standard péče o pacienty. Odborné znalosti GE Healthcare v oblastech zdravotnických zobrazovacích informačních technologií, diagnostiky, systémů na monitorování pacientů, léčeb, biofarmaceutických výrobních technologií a řešení na zlepšení efektivity péče a služeb pomáhají našim zákazníkům poskytovat lepší péči většímu počtu lidí na celém světě, a to s nižšími náklady. Také spolupracujeme s předními osobnostmi v oboru a společně se snažíme zdokonalit globální zdravotnickou politiku a realizovat změny, které jsou nutné pro úspěšné přijetí udržitelného systému zdravotnictví.  


Naše vize budoucnosti nazvaná „healthymagination” vyzývá svět, aby se připojil, a pomohl nám vytvářet inovace, které povedou ke snížení nákladů, zlepšení přístupu a zdokonalení kvality zdravotnictví na celém světě.


GE Healthare sídlí ve Velké Británii a je součástí společnosti General Electric (NYSE: GE).
Její zaměstnanci přinášejí zázemí  pracovníkům zdravotnických zařízení a jejich pacientům ve více než sto zemích po celém světě. Bližší informace najdete na stránce firmy www.gehealthcare.com.


Nejčerstvější tiskové informace jsou k dispozici zde: http://newsroom.gehealthcare.com


Pro více informací laskavě kontaktujte:


Maja Ošťádalová
Senior PR Consultant


Grayling


+ 420 602 441 010


maja.ostadalova@grayling.com


Petra Jelínková
Junior PR Consultant


Grayling


+ 420 224 251 555


petra.jelinkova@grayling.com