Vyberte stránku

Brno 11. září (ČTK) – Chráněné bydlení pro mentálně postižené klienty jihomoravské krajské organizace Paprsek z Velkých Opatovic vznikne místo původně plánované Svitávky v Boskovicích a v nedalekém Benešově. Obě místa by měla začít fungovat počátkem roku 2020. Na tiskové konferenci to dnes řekl náměstek hejtmana Marek Šlapal (ČSSD). Kraj chtěl ve Svitávce pro klienty Paprsku postavit dva domy za 25 milionů korun, část obyvatel obce ale s umístěním chráněného bydlení ve svém sousedství nesouhlasila.

„Původní záměr, vybudovat chráněné bydlení ve Svitávce, ztroskotal na nepochopení obyvatel. Jihomoravský kraj proto hledal alternativní řešení. Prověřili jsme bezmála 20 možných lokalit, některé ale byly nereálné, například kvůli vzdálenosti,“ uvedl Šlapal.

Chráněné bydlení nakonec vznikne ve dvou z prověřovaných lokalit. Krajští radní už doporučili zastupitelstvu schválit pro tento účel nákup rodinného domu v Benešově za šest milionů, ve kterém by našli zázemí čtyři klienti.

Dalších osm klientů bude obývat starší dům v Boskovicích, který si Paprsek pronajme k dlouhodobému užívání. Na začátku týdne to už uvedl deník Mladá fronta Dnes. „V domě budou zařízeny dvě běžné domácnosti, kde každý klient bude mít vlastní pokoj a společně budou využívat obývací pokoj s kuchyní a sociální zařízení,“ uvedla ředitelka Paprsku Marie Wetterová.

Kraj plánoval ve Svitávce chráněné bydlení už od roku 2015. Postavit chtěl dva domy za 25 milionů. Část obyvatel obce ale s plánem nesouhlasila. Rada kraje pak letos na jaře rozhodla o ukončení realizace projektu a kraj začal hledat nové místo.

 

Více...  Praha připravuje opatření pro boj s AIDS, přidala se k iniciativě