Charitativní kavárna skautů v M. Budějovicích měla rekordní tržby

Moravské Budějovice (Třebíčsko) 5. ledna (ČTK) – Moravskobudějovickým skautům se v šestém ročníku charitativní kavárny podařilo vydělat přes 70.000 korun, asi o 15.000 korun víc než tržby v předešlých letech. S dalšími příspěvky sbírky, kterou spolupořádá radnice v Moravských Budějovicích na Třebíčsku, tak budou moci věnovat na zdravotní péči malé Barborce trpící spinální svalovou atrofií 86.745 korun. ČTK to řekl vedoucí skautského střediska Moravská orlice Jiří Outulný.

V rámci akce Coffee to help se vždy na čtyři prosincové dny promění moravskobudějovická skautská klubovna v kavárnu nabízející kromě nápojů i zákusky, které napečou rodiče a známí malých skautů. Výdělek je součástí sbírky, kterou zajišťuje moravskobudějovická radnice vždy na přelomu prosince a ledna.

„Peníze, které lidé zaplatí včetně spropitného, se dají na konci každého dne do zapečetěné kasičky,“ řekl Outulný. Skautští kavárníci tentokrát vydělali rekordní částku. Jejich příspěvek výrazně přispěl k tomu, že se vybraná suma přiblížila k devadesátitisícové hranici, kterou se ve sbírce podařilo pokořit před třemi lety. Tehdy podle Outulného výrazně přispěli dárci z Třebelovic, odkud bylo nemocné dítě, kterému se pomáhalo.

Kromě kavárny mohli i letos dárci peníze posílat na transparentní účet nebo přispět do kasičky na moravskobudějovické radnici. Výtěžek sbírky rodina malé Barborky dostane zřejmě ještě v lednu.

S nápadem pomáhat prostřednictvím kavárny, ve které budou samy obsluhovat, přišly v roce 2013 členky 4. dívčího oddílu Slunečnice. Chtěly si splnit sen o vlastní kavárně a zároveň pomáhat lidem z okolí. „Zaštiťuje to celé středisko, pomáháme všichni, ale na směnách v kavárně se střídají vždycky holky z oddílu, pro které je to vrchol jejich činnosti,“ řekl Outulný. Dokázaly už pomoci několika nemocným dětem z okolí Moravských Budějovic.

První ročník vynesl asi 29.000 korun pro nemocného chlapce z nedalekého Lukova, o rok později fungovala dočasná kavárna ve prospěch trojčat upoutaných na invalidní vozíky. Třetí rok byla sbírka určená na pomoc nemocné holčičky z Třebelovic, která ale zemřela dřív, než mohla rodina peníze v její prospěch všechny použít. „Její rodiče pak zase peníze věnovali dál, pomohli jiným dětem,“ řekl Outulný. Výtěžek sbírky ukončené v lednu 2018 byl více než 70.000 korun.

Barborka žije ve Znojmě, ale její rodiče pocházejí z obce Jakubov u Moravských Budějovic. „Trpí nemocí, při které se nevyvíjí svaly, což jí znemožňuje pohyb a držení těla,“ řekl Outulný. Dítě bylo ve vážném stavu a nyní mu pomáhá speciální belgická léčba. Musí také pravidelně rehabilitovat. Sbírka pomůže rehabilitaci uhradit a bude také příspěvkem na nákup nového speciálního vozíku, díky kterému se může pohybovat venku.

Moravskobudějovické skautské středisko vzniklo už v roce 1920 a fungovalo až do druhé světové války, kdy bylo poprvé zakázano. V minulosti se ho podařilo několikrát obnovit, naposledy v roce 1990. Na konci loňského roku mělo 136 členů.

vkr sd