Ceny léků na internetu se liší až o 66 %, na Celaskonu lze ušetřit 64 Kč

Autor: redakce | Zpravodaj | 1. 10. 2015

Brno, 2. října 2015

Ceny volně prodejných léků se na internetu výrazně liší. Lidé tak mohou při správném nákupu znatelně ušetřit. Týká se to zejména vitamínů a výživových doplňků. Například u populárního Celaskonu je rozdíl v ceně u jednotlivých e-shopů až 41 %. Vyplývá to z výsledků měření služby Karsa Monitor, která analyzuje ceny zboží v internetových obchodech.

 

Aplikace Karsa Monitor porovnávala ceny 470 produktů z kategorie volně prodejných léků u celkem 20 e-shopů. Průzkum ukázal, že rozdíly v cenách shodných produktů se liší u jednotlivých internetových obchodů dokonce o desítky procent. Největší rozptyl cen zaznamenali analytici u léků na trávení. Například u Endiaronu může zákazník ušetřit správným nákupem až 42 %. U obdobného přípravku Imodium je to až 52 % a u jednoho balení Smecty se cena v e-shopech lišila o 66 %.

 

Značné rozdíly jsou na trhu i v cenách léků na chřipku a nachlazení. „Výrazné rozdíly cen v rozmezí 40 až 55 procent se týkají například šumivých tablet Aspirin nebo tablet Paralen grip. Z provedené analýzy je tak jasné, že lidé mohou správným nákupem léků na internetu výrazně ušetřit,“ uvedl Michal Ježek, ředitel společnosti Karsa Technologies, která nabízí moderní cloudový nástroj Karsa Monitor pro analýzu cen produktů v reálném čase. Podle něj prodejci také poměrně často mění ceny. Například u Brufenu nebo Ibalginu se to stalo za sledované období průměrně třikrát.

 

Co se týče srovnání konkrétních e-shopů, které se specializují na prodej volně prodejných léků, služba Karsa Monitor vyhodnotila jako obchod s nejvýhodnější nabídkou Nej-lekarna.cz. Naopak nejvyšší ceny se vyskytovaly v e-shopu Pilulka.cz. Průměrná hodnota cen produktů v těchto obchodech se lišila o 20 %.

 

Možnost volně prodávat léky přes internet mohou pouze státem schválené kamenné lékárny. Tento prodej se vztahuje pouze na registrované léčivé přípravky a přípravky dostupné bez lékařského předpisu.

 

Podle tiskové mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Šustkové hrozí zákazníkům v případě využití nelegálních nabídek, kdy nejsou splněny požadavky zákona, vážná rizika. „Tyto nabídky se zpravidla týkají léčivých přípravků, jejichž výdej je běžně vázán na lékařský předpis. V případě nelegálních nabídek není možné u přípravků doložit jakost, účinnost ani bezpečnost, a užití takových léků může ohrozit zdraví člověka,“ uvedla Šustková. Nelegálně jsou často nabízeny léky na hubnutí, erektilní dysfunkci a na podporu růstu svalové hmoty.

 


O Karsa Technologies

Karsa Technologies nabízí nejmodernější cloudové řešení pro online analýzu cen internetových prodejců. Společnost monitoruje širokou škálu zboží ve stovkách obchodů v Evropské unii a v Rusku. V roce 2014 firma představila analytický nástroj Karsa Monitor, který umožňuje provozovatelům e-shopů a distributorům detailně sledovat a analyzovat cenovou politiku konkurence a reagovat tak na změny na trhu. Pomocí důkladné analýzy dat tak Karsa Technologies pomáhá svým zákazníkům se strategickým plánováním a přispívá ke zvýšení jejich zisku.


O Státním ústavu pro kontrolu léčiv

Posláním Státního ústavu pro kontrolu léčiv je v zájmu ochrany zdraví občanů zajistit, aby v ČR byla dostupná pouze farmaceuticky jakostní, účinná a bezpečná humánní léčiva, a podílet se na tom, aby v ČR byly používány pouze bezpečné a funkční zdravotnické prostředky. 

 

Kontakt

Michal Ježek

CEO

e-mail: michal.jezek@karsa.cz

tel.: +420 222 951 613

www.karsa-monitor.cz