Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Autor: redakce | Aktualita | 17. 1. 2020

Londýn/Praha 17. ledna (ČTK) – Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu přizval bývalého šéfa amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Louise Freeha. Firma tvrdí, že obvinění vznesená ve zprávě spekulantů jsou nepravdivá a zavádějící, a že jejich cílem je firmu poškodit. Prudkého propadu akcií NMC Health využila společnost Krupa Global Investments (KGI) slovenského podnikatele Pavola Krúpy, která akcie firmy nyní považuje za podhodnocené.

Kritickou zprávu o hospodaření NMC Health v prosinci vydala společnost Muddy Waters, která se zaměřuje na spekulativní obchody s akciemi. Prodává vypůjčené akcie a doufá, že jejich kurz klesne, aby je pak mohla levněji koupit zpět. Vypůjčené akcie pak vrátí a rozdíl si nechá jako zisk. Muddy Waters ve zprávě zpochybňuje hodnotu NMC Health, firma podle ní nadhodnocuje zisky a naopak podhodnocuje dluh. Nadnesené jsou podle jejího tvrzení i kapitálové výdaje.

NMC Health sídlí ve Spojených arabských emirátech, akcie má ale na burze v Londýně. Od 17. prosince, kdy zpráva Muddy Waters vyšla, akcie oslabily o více než 40 procent. Dnes prudce zpevňují, podle agentury Reuters v reakci na to, že firma přizvala na obranu bývalého šéfa FBI.

Takzvaný short-selling, což jsou právě aktivity, kterým se věnuje Muddy Water, je zcela legální a ve finančním světě běžný. Problematická ale mohou být vyjádření na adresu firem, jejichž akcie daný člověk nebo organizace prodává. Snadno mohou čelit podezření, že špatný stav popisovaného podniku ve skutečnosti tak špatný není, anebo že vznesená tvrzení jsou zcela nepravdivá a jejich účelem je pouze dosáhnout propadu akcií. Čím výraznější je totiž pokles kurzu, tím výraznější je i dosažený zisk.

NMC uvedla, že její nezávislý výbor požádal o pomoc bývalého šéfa FBI, který vznesená obvinění posoudí. Louis Freeh vedl FBI v letech 1993 až 2001 a v minulosti už měl na starosti několik pozorně sledovaných případů, včetně soudních sporů po havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu z roku 2010.

Společnost Krupa Global Investments na svém webu uvedla, že akcie NMC Health koupila proto, že je po útoku Muddy Waters považuje za podhodnocené. „KGI situaci kolem NMC už nějakou dobu sleduje,“ uvedl podnik a dodal, že důvody, které Muddy Waters ve své zprávě uvádí, nejsou natolik závažné, aby kvůli nim NMC Health zbankrotovala. KGI ani nepovažuje za pravděpodobné, že tvrzení Muddy Waters jsou ve všech bodech pravdivá.

KGI se podle svého webu označuje za soukromou investiční společnost s aktivistickým přístupem. Investuje do více firem, včetně například European Metals Holdings.

spr