Vyberte stránku

Brno 16. ledna (ČTK) – Obyvatelé Brna málo jedí ovoce a zeleninu, vyplývá ze studie Kardiovize Brno 2030 Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny. Pouze 57 procent dospělých konzumuje alespoň jednou denně ovoce, 49 procent syrovou zeleninu a osm procent vařenou zeleninu. Světová zdravotnická organizace doporučuje jíst ovoce a zeleninu nejméně pětkrát denně, sdělil v tiskové zprávě iniciátor průzkumu Ondřej Sochor.

Ovoce a zelenina jsou prospěšné zdraví. „Jejich dostatečná konzumace je spojována se sníženým rizikem vzniku a rozvoje srdečně-cévních onemocnění a některých druhů rakoviny. Vitamin C obsažený v čerstvém ovoci a zelenině má také příznivý vliv na prevenci chřipkových onemocnění,“ uvedl Sochor.

Studie se zúčastnilo 2150 respondentů. „Jen něco málo přes osm procent dotázaných uvedlo, že jí ovoce a zeleninu alespoň čtyřikrát denně,“ uvedla mluvčí svatoanenské nemocnice Petra Veselá.

„Světová zdravotnická organizace doporučuje ovoce a zeleninu minimálně pětkrát denně, nejméně 400 gramů na den. Česká společnost pro výživu doporučuje konzumovat denně alespoň 200 gramů ovoce a 400 gramů zeleniny včetně zeleniny tepelně upravené. Brňané by tedy měli jíst daleko více ovoce a zeleniny,“ zdůraznil Sochor.

Podle studie je vhodné jíst ovoce a zeleninu s každým jídlem. „Ve výživě má významnou úlohu pravidelný režim jídla rozložený do pěti až šesti denních porcí. Zařazení dopolední a odpolední svačiny je důležité pro zajištění dostatečného příjmu živin, vitaminů a energie. Je vhodné, aby byla složená z porce bílkovin, polysacharidů a minimálně jednoho kusu ovoce nebo zeleniny,“ uvedla Veselá.

hor kš

Více...  Nová vědecká studie popisuje koronavirus jako cévní onemocnění