Benešovská nemocnice vybudovala jako první ze středočeských nemocnic heliport

Autor: redakce | Aktuálně | 14. 5. 2024

„Budeme muset mít heliporty ve všech nemocnicích s urgentním příjmem druhého typu. Nejdál jsme v přípravě v Mladé Boleslavi, kde se teď přistává na veřejném letišti, ale v příštím roce bychom se tam mohli posunout dál,“ uvedl Pavlík.

Výstavba heliportu v horní části benešovské nemocnice nad komplexním rehabilitačním centrem vyšla podle ředitele Romana Mrvy na 2,3 milionu korun, příprava byla složitá hlavně po administrativní stránce. Podle něj však nelze čekat, že benešovské nemocnici přibude závažných případů, které by jinak končily v Praze. „Neznamená to, že budeme přijímat pacienty se sdruženým poraněním, pacienty, kteří mají poranění mozku, míchy, páteře, to jsou přesně lidé, kteří patří na specializovaná pracoviště,“ podotkl Mrva.

Připomněl, že výhodou letecké přepravy je rychlost a šetrnost transportu. Například když do benešovské nemocnice přijde pacient s bolestmi hlavy a neurolog zjistí, že má v hlavě prasklé výdutě, tak je nyní možné ho přepravit do Prahy vrtulníkem místo sanitkou. „Dalším případem může být, že se stav pacienta ve stabilizovaném stavu náhle zhorší. A to je příklad toho, kdy využijeme heliport a leteckou záchrannou službu,“ dodal ředitel krajských záchranářů Pavel Rusý. Zdravotníci heliport podle Mrvy zatím využili šestkrát, naposledy v pondělí z něj přepravovali pacienta s těžkým poraněním a život ohrožujícím krvácením do břišní dutiny.

Benešovská nemocnice má spádovou oblast se 120.000 obyvateli, v turistické sezoně je to až čtvrt milionu lidí. Poskytuje péči pacientům z Benešovska, z Votic, Vlašimi, Sedlčan, Sázavy a jejich okolí a z okresů Praha-východ, Praha-západ a Tábor.