Bariérou přístupu k léčivému konopí je zejména cena

Autor: redakce | Zpravodaj | 17. 4. 2018

Brno 18. dubna (ČTK) – Bariérou většího využití léčivého konopí v České republice je zejména jeho cena a také to, že je vázáno na elektronický recept. Na odborné konferenci na Mendelově univerzitě v Brně to dnes řekla členka výkonného výboru pacientského spolku KOPAC Hana Gabrielová. Zatímco lékaři konopím léčí podle odborníků oficiálně několik desítek pacientů, na samoléčení ho ročně využije aspoň jednou 880.000 lidí.

Vydávání receptů na léčivé konopí podle Gabrielové v Česku skomírá. Důvodem je ne úplně funkční systém elektronického receptu, a to, jak se k němu pacienti dostávají. Léčebné konopí dříve stálo kolem stokoruny za gram, nyní je to zhruba dvojnásobek, což je vyšší cena než na černém trhu. „Pokud pacient potřebuje šest gramů denně, tak si to nemůže dovolit. I v době, kdy gram stál stovku, tak to bylo hodně peněz. Potřebovali bychom, aby léčebné konopí bylo pokryto ze zdravotních pojišťoven jako v Německu,“ uvedla Gabrielová.

Uvedla případ pacientky s roztroušenou sklerózou, která se v Česku zatím neúspěšně soudí se zdravotní pojišťovnou. Přestože má vyzkoušené, že jí léčebné konopí pomáhá, pojišťovna odmítla individuální úhradu léků, neboť pacientka podle ní nevyčerpala všechny možné lékové formy pro léčbu.

Cenu léčebného konopí by podle Gabrielové mohlo snížit povolení vývozu z českých pěstíren, což je prý politické rozhodnutí. Tendr, který stát vyhlásil a vyhrála jej společnost Elkoplast, je určený pouze pro české pacienty a neumožňuje producentovi vypěstovat více. „Dopisujeme si s ministerstvem zdravotnictví. Věříme, že dialog najdeme, vysvětlili jsme jim potřebu vývozu a ceny pro pacienty, která by vyřešila lepší dostupnost,“ uvedla Gabrielová.

Pacienti mají v tuzemsku konopí dostupné zejména přes nemocnici u sv. Anny v Brně. Klinika tento týden otevřela speciální centrum, kde pacienti konopí inhalují. „Měsíčně předepisujeme asi 70 procent konopí, co se předepisuje v ČR,“ uvedl vedoucí lékař centra pro léčbu bolesti Fakultní nemocnice u Sv. Anny v Brně Radovan Hřib. Lékaři mohou lidem předepsat maximálně 180 gramů na měsíc, což podle něj v léčbě bolesti stačí.

Odborníci se snaží v posledních letech konopí více zkoumat, protože v minulosti k tomu nebyl prostor. Příkladem je i Mendelova univerzita. „Výzkumný program konopí na Mendelově univerzitě v Brně je velmi propojen s praxí. Týká se především ovlivňování produkce medicinálního a technického konopí. Hledáme cesty k rychlejší, jednodušší, stabilnější a samozřejmě také ekonomické produkci. Vnější podmínky mají až 70procentní vliv na produkci, zbytek je genetika,“ uvedl Ladislav Havel, který je členem týmu výzkumu konopí na Mendelově univerzitě v Brně.

V ČR bylo od roku 2013 vydáno na předpis téměř pět kilogramů léčebného konopí. Průměrně ho oficiálně užívá 26 pacientů měsíčně. Podle výroční zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti si v roce 2016 vzalo konopí pro utlumení bolesti nebo zmírnění zdravotních příznaků na 880.000 Čechů a Češek nad 15 let, tedy zhruba desetina populace.

Konopí pomáhá při léčbě chronických bolestí lidem, u nichž normální léky nezabírají, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou. Léčebné konopí, neboli marihuana, obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC. Její požívání mimo léčebné účely je v Česku nelegální.

Filip Vrána kš