Babiš vyzývá k dodržování opatření, jinak hrozí tzv. lockdown

Autor: redakce | Zpravodaj | 9. 10. 2020

Praha 9. října (ČTK) – Vláda bude možná muset přistoupit k dalším omezením v boji proti koronaviru, pokud nebudou všichni v Česku dodržovat stávající opatření, řekl na dnešní tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Nevyloučil v té souvislosti ani tzv. lockdown, tedy nutnost kompletního uzavření země jako na jaře v počátcích epidemie covidu-19. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) podle Babiše pracuje na programech, které podnikatelům nahradí ztráty způsobené vládními opatřeními.

Premiér vyzval lidi, aby situaci kolem viru přestali zlehčovat a důrazně požádal, aby opatření dodržovali. Lidé v Česku podle něj jistě mají opatření „plné zuby“, ale virus musí porazit všichni společně. „Situace skutečně není dobrá. Situace je velmi vážná. Máme velký výskyt viru, který se šíří komunitně. Virus se chová jinak než na začátku roku,“ prohlásil.

Babiš připomněl, že dříve vylučoval znovuzavedení plošných opatření či tzv. lockdown. Nyní to ale nemůže vyloučit. „Jsou skutečně ohroženi na životě naši spoluobčané,“ řekl. Lidi vyzval, aby o víkendu byli doma a příští týden, pokud možno, pracovali z domova. „Opatření mohou být pro některé podnikatele a živnostníky po jaru likvidační, ale příštích 14 dnů bude rozhodujících,“ řekl. Kapacity nemocnic nelze navyšovat donekonečna, dodal.

Na jaře úřady rozhodly mimo jiné o uzavření většiny obchodů s výjimkou prodejen potravin či lékáren a zásadním způsobem omezily možnosti vycházení a sdružování lidí. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) může mít lockdown různé podoby. „V té katastrofické vizi je taková, že nikdo neopouští dům a nechodí ani do práce. S tím my nepočítáme. Pokud by došlo k variantě lockdownu, znamenalo by to omezení opouštění bydliště na určitou vzdálenost a v počtu osob, ale nebylo by to tak, že by lidé nemohli chodit do práce,“ uvedl.

Chystaná státní pomoc pro podnikatele omezené vládními opatřeními proti covidu-19 by měla být podle Babiše cílenější než na jaře. Kompenzace se budou řešit především příští týden. „Dejte nám nějaký čas a příští týden to bude hlavní úkol především ministra Havlíčka,“ řekl Babiš. Diskutovat se bude mimo jiné o odpuštění odvodů na sociální pojištění firmám do 50 zaměstnanců, což požaduje například Hospodářská komora. V programu Antivirus C toto opatření platilo od června do srpna.

Babiš řekl, že se na vládu obrací řada zástupců za stejné obory. Vybídl proto svazy, aby se sjednotily a s vládou o jednotlivých hospodářských odvětvích mluvily jedním hlasem. „Chtěli bychom to dělat cíleně, ne plošně jako za první vlny (epidemie), protože to nás stálo dnes už 200 miliard korun,“ řekl ke kompenzacím.

Havlíček na twitteru uvedl, že schůzky kvůli kompenzacím chystá už na dnešek. „Na nic nečekáme a ještě dnes večer se setkáváme se zástupci deseti nejvýznamnějších svazů, asociací a komor, se kterými zahájíme přípravu podpůrných programů pro nejpostiženější segmenty podnikání,“ napsal.

jzf rem mbc snm