AI: Bohaté země nakupují příliš mnoho vakcín, na úkor chudých

Zpravodaj | 9. 12. 2020

Paříž 9. prosince (ČTK) – Bohaté země si zajistily až příliš mnoho vakcín proti covidu-19. Očkovací látky by pak mohly chybět v chudých státech. Podle agentury Reuters to dnes zkritizovaly organizace jako je Amnesty International (AI).

Bohaté země si zajistily dost vakcín na to, aby své obyvatele do konce příštího roku proočkovaly téměř třikrát, tvrdí aktivisté a dodávají, že miliardám lidí v chudších oblastech světa by proto mohly vakcíny chybět.

Británie v úterý jako první západní země začala s hromadným očkováním obyvatelstva proti koronavirové nákaze, a to americko-německým preparátem od firem Pfizer a BioNTech.

Vlivné nevládní organizace jako AI, Frontline AIDS, Global Justice Now a Oxfam vyzvaly vlády a farmaceutický průmysl, aby zajistily široké sdílení duševního vlastnictví spojeného s vakcínami.

Také Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně vyzvala vlády, aby učinily z vakcín proti covidu-19 „veřejný majetek“. WHO rovněž podporuje globální vakcinační program COVAX, který má zajistit rovnoměrnou distribuci vakcín. K projektu se připojilo 189 zemí, ale například Spojené státy mezi nimi nejsou.

COVAX odhaduje, že do konce příštího roku se podaří distribuovat na dvě miliardy dávek vakcín, ale to by stačilo jen na 20 procent obyvatel zemí, které jsou součástí mechanismu. „Téměř 70 chudých zemí bude příští rok schopno očkovat proti covidu-19 pouze každého desátého člověka, pokud nebudou učiněny naléhavé kroky,“ upozornila dnes Amnesty International, která se zaměřuje na ochranu lidských a občanských práv.

„Aktualizovaná data ukazují, že bohaté země představující jen 14 procent světové populace dosud nakoupily až 53 procent všech nejslibnějších vakcín,“ uvedla AI.

Nejvíce dávek v poměru k počtu obyvatel podle AI nakoupila Kanada. Zajistila si prý dostatek dávek na to, aby naočkovala každého svého občana pětkrát.

zdp jd