AFP: Jak se Estonsko zbavilo nebezpečné drogy fentanyl

Tallinn 16. února (ČTK/AFP) – Jaan Väärt sedí vzadu v dodávce přeměněné na mobilní kliniku před skříňkou plnou léků proti předávkování a sterilních jehel. Vzpomíná, jak se v roce 2001 v Estonsku rozšířila nebezpečná droga fentanyl, píše agentura AFP.

„Sám jsem se předávkoval tak čtyřikrát do měsíce. Mnoho lidí na to zemřelo,“ říká. Žlutavý prášek je padesátkrát silnější než heroin. Stačí několik zrnek a zemřete.

„Ztratíte vědomí, přestanete dýchat,“ popisuje Väärt. Kdo přežil, mohl mluvit o štěstí. Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost uvedlo, že od roku 2001 v Estonsku zemřelo na předávkování více než 1600 lidí. Smrt způsobil většinou fentanyl, ale i další syntetické opiáty.

Malá baltská země s 1,3 miliony obyvatel tak zaujímala v přepočtu na jednoho obyvatele první místo v Evropské unii, na předávkování zde zemřelo několikrát více lidí než je evropský průměr.

Loni počet mrtvých klesl na 39. Toto číslo je po 15 letech nejnižší, ještě v roce 2012 předávkování usmrtilo 170 lidí. Je to jedna z vzácných dobrých zpráv ve světové historii boje proti drogám.

Tento úspěch vzbudil pozornost dalších zemí, kde je fentanyl rozšířen, včetně Spojených států, kde tato droga loni zabila 32.000 lidí.

Sám Väärt po šesti letech závislosti na vysoce rizikových drogách dokázal v roce 2004 díky rehabilitačnímu programu přestat. „Bylo to buď vězení, nebo smrt, nebo život bezdomovce. Rozhodl jsem se s drogami skoncovat,“ říká.

To však byl jen první krok. „Bylo mi šestadvacet let, když jsem přestal brát drogy. Ptal jsem se sám sebe, co teď budu dělat. Vrátit se k mamince? Moji kamarádi se mezitím stali podnikateli nebo lékaři. A já jsem nebyl nic,“ říká.

Dnes Jaan Väärt hraje klíčovou roli v boji proti fentanylu. Koordinuje síť rehabilitačních center a výměnu injekčních stříkaček, které financuje ministerstvo zdravotnictví.

Mobilní klinika zastavila ve čtvrti Mustamäe v Tallinnu, kde se Väärt a jeho kolegové pravidelně setkávají s narkomany a poskytují jim sterilní jehly, dávají rady nebo jim jen tak naslouchají.

Tým také distribuuje naloxon, lék v podobě nosního spreje, který v případě předávkování může zachránit život. Program s poskytování naloxonu byl zahájen v roce 2013, rok poté, co se předávkoval nejvyšší počet lidí. To přimělo vládu, aby důrazně zareagovala, ačkoli boj proti drogám byl vyhlášen za národní prioritu již v roce 2005.

Školení dostalo na 2000 konzumentů drog, členů jejich rodin či policistů. Největší úspěch přišel v roce 2017, kdy policie zlikvidovala velkou laboratoř a rozbila síť překupníků, kteří vozili drogu z Ruska.

Fentanyl sice z estonského trhu zcela nevymizel, protože přicházejí nové deriváty z Číny a stoupá prodej drogy přes internet. Avšak mezinárodní černý obchod směrem do Estonska výrazně poklesl.

Pověst estonského receptu překročila hranice a zahraniční experti v něm hledají odpovědi na vlastní problémy s opiáty.

Jaan Väärt ve své mobilní klinice věří, že klíč k tomu, jak pomoci lidem přestat brát drogy, je jednoduchý. „Tady mají prostor k tomu, aby si sedli a aby se jich někdo zeptal, jak se jim vede,“ říká bývalý narkoman. „Často mi moje zkušenosti a vzpomínky pomáhají hledět dále než k závislosti, vidět před sebou malého chlapce nebo děvče, které potřebují pocit bezpečí,“ dodává.

pel ank