Vyberte stránku

Praha, 4. dubna 2019 (ZP MV ČR) – Po získání těhotenské průkazky se začne většina nastávajících maminek zajímat o vyšetření, která by měly v rámci předporodní péče podstoupit. Rozsah standardních vyšetření určují zákony. Jedná se o preventivní prohlídky a další kontroly, jež těhotné ženě předepíše gynekolog na základě jejího zdravotního stavu.

Budoucí maminky mohou v souvislosti s těhotenstvím absolvovat i vyšetření, která z veřejného zdravotního pojištění hrazená nejsou. Na ně jim od 12. týdne těhotenství přispěje například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) z fondu prevence.

Standardní těhotenská vyšetření zahrnují většinu vyšetření ultrazvukem, jimiž se sleduje vývoj orgánů, končetin, mozku nebo poloha plodu, jeho srdeční aktivita či stav placenty. Z veřejného zdravotního pojištění jsou hrazeny také testy na těhotenskou cukrovku nebo genetická vyšetření, pokud je k nim zdravotní důvod.

Pro těhotné a ženy po porodu tisícovka

Nastávající maminky, které patří mezi klienty ZP MV ČR (ZP 211), mohou na některá vyšetření, nehrazená z veřejného zdravotního pojištění, získat příspěvek až 1 000 Kč. Jde například o genetické nebo 3D či 4D ultrazvukové vyšetření. Příspěvek je ale možné využít i jinak – například na předporodní kurzy, vitamíny a doplňky stravy, odběr pupečníkové krve, ale i na služby laktačních poradkyň a kojící pomůcky či poporodní cvičení. „O příspěvek pro těhotné či ženy po porodu ročně zažádá téměř 12 900 maminek. Největší zájem je právě o ultrazvukové vyšetření, nehrazené z veřejného zdravotního pojištění,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR.

Jak žádat o příspěvek

Ženy u nás v souvislosti s těhotenstvím mohou v kalendářním roce žádat o příspěvek ve výši až  1 000 Kč z jednoho programu, nebo 500 Kč ze dvou programů,“ upřesňuje Hana Kadečková a dodává: „O proplacení těchto benefitů si může zažádat každá žena, která zahájí 12. týden těhotenství, nebo v daném roce porodila, je klientkou naší pojišťovny a zároveň u nás nemá nevyrovnané závazky.“ K žádosti o příspěvek je potřeba kromě Formuláře žádosti (k dispozici na www.211.cz nebo na každém pracovišti) přiložit originál platebního dokladu o zaplacení služby nebo zboží, při bezhotovostní platbě je potřeba doložit doklad o provedení úhrady, ze které je patrný účel platby. Zažádat o příspěvek lze do jednoho měsíce od realizace platby, nejpozději do 30. 11. 2019. ZP MV ČR poskytuje příspěvek pouze bezhotovostně na bankovní účet pojištěnce.

Více...  Nemocných s chřipkou a virózami ubylo, epidemie jsou regionální

 

ZP MV ČR působí na českém trhu již šestadvacátým rokem a je druhou největší zdravotní pojišťovnou v zemi. Má smlouvy se všemi nejvýznamnějšími zdravotnickými zařízeními kdekoliv na území ČR. V současnosti má více než 1,3 milionu klientů. Je držitelkou ocenění Zdravotní pojišťovna roku 2015 a 2016, mezinárodního titulu Czech Superbrands 2017, 2018 a 2019 a rovněž titulu Finančně nejzdravější zdravotní pojišťovna.