Vyhledávání

Hlavním partnerem portálu je
Egis Praha, spol. s r.o.

O stránkách

Přečtěte si více o portálu MedNews a možnostech využití, které Vám nabízí.

Přečtěte si více
o společnosti MedNews, s.r.o.

Portál MedNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Webmaster CRS NETCOM
Webmaster CRS NETCOM

Spřátelené portály

Alliance Healthcare
Tlukot srdce
Život a cukrovka
Intranet ČIS
Nabídka zaměstnání
PharmNews
NEUMM
Nemocnice Na Bulovce

Policie v USA: Lékaři zbytečně předepsali miliony pilulek opioidů

Washington 18. dubna (ČTK) - Americká policie tento týden obvinila několik desítek lidí včetně 53 lékařů a zdravotníků z nezákonného předepisování a distribuce opioidů a dalších návykových látek. Obvinění dohromady vydali 350.000 receptů na více než 32 milionů pilulek v několika státech. Informovala o tom stanice CBS. V medicíně se opioidy používají k tlumení bolesti či při anestezii, jejich vedlejším účinkem je závislost, kterou vyvolávají.

"Opiátová epidemie má nejvíce obětí ze všech drogových krizí v moderní americké historii a region Apalačského pohoří trpí důsledky této krize asi nejvíc," napsal ve vyjádření americký ministr spravedlnosti William Barr.

Mezi obviněnými je 31 lékařů, sedm lékárníků a osm zdravotních sester. Podle obžaloby předepsala jedna z lékáren v Ohiu mezi lety 2015 a 2017 1,75 milionu pilulek s opioidy, většinu z nich bez řádného lékařského zdůvodnění.

Policie také zmiňuje lékaře v Tennessee, který předepisoval návykové léky některým svým pacientkám za sexuální protislužby. Žaloba také hovoří o případu třicetileté pacientky z Alabamy, která se předávkovala poté, co jí doktor předepsal během dvou měsíců 800 pilulek opioidu Oxykodon. Lékař měl následně navádět manžela pacientky, aby se zbavil všech obalů od léků, než na místo úmrtí dorazí policie.

"Zneužívání opioidů je zákeřná epidemie, která vznikla především kvůli přehnanému předepisování silných opioidů všude v Americe," řekl CBS John Martin z amerického protidrogového úřadu (DEA).

Na následky předávkování opioidy v USA zemře každý den asi 115 lidí. Podle statistik Národního ústavu zdraví (NIH) zemřelo v roce 2017 na předávkování 70.000 Američanů, přitom 47.000 z nich kvůli opioidům. Americký prezident Donald Trump v roce 2017 prohlásil situaci za národní krizi veřejného zdraví.

krn mka

 


MEDNEWS využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz

 


Přihlásit se

Uživatel:
Heslo:
 
Zapamatovat
Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo