Vyhledávání

Hlavním partnerem portálu je
Egis Praha, spol. s r.o.

O stránkách

Přečtěte si více o portálu MedNews a možnostech využití, které Vám nabízí.

Přečtěte si více
o společnosti MedNews, s.r.o.

Portál MedNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Webmaster CRS NETCOM
Webmaster CRS NETCOM

Spřátelené portály

Alliance Healthcare
Tlukot srdce
Život a cukrovka
Intranet ČIS
Nabídka zaměstnání
PharmNews
NEUMM
Nemocnice Na Bulovce

Nechte si zbořit mýty o chřipce

Praha, 22.10.2018 (Poliklinika na Národní)

Nejčastější mýty vyvrací praktická lékařka MUDr. Vlasta Plachá z Polikliniky na Národní.

Užívám léky, které mi pomohou od příznaků chřipky. Ani nekašlu, ani mi neteče z nosu. Proto můžu mezi lidi, infekci určitě neroznáším dál.

Není to pravda. Infekci můžete předat dál ještě dříve, než se u vás objeví příznaky. Infekční můžete být po dobu jednoho týdne i déle (až 10 dní) od chvíle, kdy pocítíte první příznaky nemoci. Ty obvykle trvají 2-7 dní. Do úplného uzdravení tak, abyste nebyli infekční, to může trvat až 2 týdny. „Je důležité poznamenat, že infekčním nepřestáváte být jen proto, že potlačíte příznaky chřipky. Naopak, tímto přístupem pomáháte šíření chřipkové epidemie,“ radí MUDr. Plachá a dodává: „Vzít si prášek, nakapat si do nosu kapky a jít do práce není hrdinství ani sebeobětování, ale čirá nezodpovědnost nejen k sobě, ale i vůči ostatním.“

 

Když vidím v autobuse nemocného, který má příznaky onemocnění, jdu na druhý konec autobusu. Jedině tak se nenakazím.

Není to pravda. Při kašli a kýchání se uvolňují malé kapénky, které mohou doletět až do vzdálenosti 1 metr a infikovat ty, kdo jsou poblíž. Navíc virus může přežívat i na všem, co kolem sebe vidíte. Na kovových a plastových předmětech to je až po dobu 48 hodin. „Ani na druhém konci autobusu tedy nejste uchráněni před nákazou,“ varuje lékařka a dodává: „Ale to platí obecně o všech uzavřených místech, kde se sdružují lidé.“

 

Nakazit se mohu při podání ruky.

Není to pravda. Chřipkové viry se šíří nejčastěji prostřednictvím kašlání či kýchání nemocné osoby. Určitě ne pouhým podáním ruky nemocnému. „Pokud si však podáte ruku s nemocným a dříve, než se důkladně umyjete, a pak si dáte například párek v rohlíku či hamburger, přenesete viry z pokožky do úst a onemocnět můžete. To samé platí i například pokud si po podání ruky otřete nos,“ varuje praktická lékařka. Stejně tak dopadnete i ve chvíli, kdy použijete myš od počítače nebo mobil člověka, který je zjevně nemocný. Pamatujte, že hygiena je velmi důležitá pro zachování vašeho zdraví.

 

Chřipku mohu chytit, i když se nechám očkovat.

Není to pravda. Chřipkový vir se každou sezonu mění. Složení vakcíny proti chřipce je každý rok změněno na základě doporučení Světové zdravotnické organizace tak, aby co nejvíce odpovídalo virům chřipky, které kolují v populaci. „Pokud chřipku chytnete i přesto, že jste se nechali včas očkovat a v době očkování jste zároveň neměli příznaky nemoci, je pravděpodobné, že jste zvolili špatnou vakcínu,“ říká MUDr. Vlasta Plachá a vysvětluje: „I přesto, že existuje vakcína, která chrání proti všem čtyřem kmenům virů vyskytujících se v naší republice (Vaxigrip Tetra), stále se očkuje vakcínami, které chrání pouze proti některým kmenům. Ti, kteří se takovými vakcínami nechají naočkovat, tedy mohou chřipkou onemocnět.“

 

S očkováním počkám až na chřipkovou sezónu, do té doby totiž nemá smysl se před chřipkou chránit.

Není to pravda. Podle lékařky se jedná o špatný přístup. Čím dřív, tím líp. Ti, kteří se chtějí chránit očkováním, musí počítat s tím, že plná ochrana proti chřipce se vyvine až za 2-3 týdny, je tedy nutné počítat s jakousi časovou prodlevou. „První případy chřipky se mohou vyskytnout již počátkem října, proto nejlepší dobou pro očkování je říjen až listopad. Není pozdě ani v prosinci, ale čím dříve, tím lépe,“ dodává MUDr. Plachá.

 

Pořádná zima bacily zahubí.

Není to pravda. Naopak se v zimě viry šíří rychleji a v silných mrazech dokáží přežít. Navíc v zimě hrozí prochladnutí organismu. „To, že máme pocit, že v zimě je bacilů méně, může být dáno tím, že obecně se v mrazivém počasí méně zdržujeme mezi lidmi a tím šíření virů nepodporujeme,“ říká lékařka.

 

Očkovací vakcína může způsobit chřipku a oslabuje imunitu.

Není to pravda. Vakcíny proti chřipce nemohou způsobit chřipku, neboť obsahují usmrcené viry. Často se objevují informace, že očkovaný jedinec pocítil příznaky chřipky. Jedná se však o mírné a přechodné nežádoucí účinky, např. mírná třesavka, únava, bolesti svalů, ve vzácných případech také horečka, které jsou s chřipkou pouze zaměňovány a které spontánně odezní během 1-3 dnů. Podle lékařky se jedná o reakci imunitního systému, která je u každého jedince jiná – většina lidí má žádnou nebo téměř žádnou zkušenost s nežádoucími účinky vakcíny. Lidé také často zaměňují obyčejnou virózu s chřipkou, proti které chřipková vakcína nechrání. Pravidelné očkování proti chřipce také připravuje imunitní systém na boj s virem a mají výhodu před těmi neočkovanými – chřipková sezóna je nepřekvapí. „Chřipkou ale můžete onemocnět i po očkování, pokud jste se nechali naočkovat již v inkubační době tohoto onemocnění, proto stále opakuji: nechat se očkovat zavčas,“ znovu připomíná MUDr. Plachá.

 

Horká polévka a svařený alkohol chřipku léčí

Není to pravda. Podle lékařky může horká tekutina, ať už se jedná o svařenou slivovici s medem nebo horkou polévku, příznaky chřipky pouze zmírnit, ovšem nikdy ne vyléčit. Je však nutno dodat, že přílišná konzumace alkoholu ničí játra. A protože játra jsou v době nemoci velmi potřeba, může být průběh chřipky při užívání alkoholu během nemoci mnohem těžší. „Obecně řečeno: ať už někomu dělá dobře zázvorový čaj, česnek nebo cibulový odvar, nemám námitek. Jde o to ulevit příznakům chřipky a každému tělu dělá dobře něco jiného,“ uklidňuje lékařka.

 

Rostlinné přípravky zabírají

Není to pravda. Echinacea a další rostlinné přípravky jsou v dnešní době při léčbě chřipky velmi oblíbené, nicméně jejich účinnost nikdy nebyla prokázána.

 

Antibakteriální mýdla fungují proti chřipce

Ano i ne. Opláchnout si ruce jen tak vodou bez mýdla tělo proti virům ochránit nepomůže. Bakterie a viry se totiž drží v mastnotě, kterou voda bohužel nespláchne. „Jedině mýdlo pomůže rozpustit mastnotu a zbavit ruce zmíněných bakterií. Není však nutné používat antibakteriální mýdlo, neboť stejnou službu udělá i úplně obyčejné mýdlo,“ uzavírá MUDr. Vlasta Plachá. Podle ní se však o stoprocentní ochranu před chřipkou nejedná.

 

 

 


Přihlásit se

Uživatel:
Heslo:
 
Zapamatovat
Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo