Vyhledávání

Hlavním partnerem portálu je
Egis Praha, spol. s r.o.

O stránkách

Přečtěte si více o portálu MedNews a možnostech využití, které Vám nabízí.

Přečtěte si více
o společnosti MedNews, s.r.o.

Portál MedNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Webmaster CRS NETCOM
Webmaster CRS NETCOM

Spřátelené portály

Alliance Healthcare
Tlukot srdce
Život a cukrovka
Intranet ČIS
PharmNews
NEUMM
Nemocnice Na Bulovce

Urologové FN Plzeň dostali vybavení pro biopsii prostaty

Plzeň 4. prosince (ČTK) - Vybavení zákrokového sálu pro diagnostiku rakoviny prostaty dostala z výtěžku sbírky kampaně Movember plzeňská fakultní nemocnice. Lékaři dostali nový urologický a gynekologický zákrokový stůl, tři speciální pistole pro provádění biopsie prostaty a punkční nástavce k sondě sonografického přístroje, vše za víc než čtvrt milionu korun.

Loni se v Česku při sbírce Movember, která je součástí celosvětové kampaně zaměřené na prevenci rakoviny prostaty, vybralo asi 3,5 milionu korun. Letos ještě není vše sečteno, řekl dnes ČTK předseda Nadačního fondu Muži proti rakovině a primář urologie Thomayerovy nemocnice v Praze Roman Zachoval.

"Mužské zdraví je stále podceňováno. Zatímco dívky chodí na pravidelné gynekologické prohlídky od mládí, muži nic takového nedělají. Lékaře vyhledají až v momentě objektivních problémů, kdy ale bohužel může být a bývá i pozdě," řekl. V Česku se podle něj ročně diagnostikuje kolem 7000 nových případů rakoviny prostaty, z toho zhruba 20 až 25 procent pacientů přichází pozdě a lékaři jim už nedokážou pomoci. Radikální odstranění prostaty podstoupí ročně v ČR kolem 3000 mužů. Ne všichni muži, u kterých lékaři rakovinu prostaty zjistí, musí jít na radikální operaci.

Pokud pacient přijde včas a rakovina je podchycena, přežívá vysoké procento pacientů. Rakovina prostaty je snadno zjistitelná z krevních testů, z takzvaných PSA markerů. Při jejich zvýšené hodnotě lékaři přistupují k biopsii prostaty. V plzeňské fakultní nemocnici, kterou využívají pacienti z Plzeňského a Karlovarského kraje, udělají ročně na 400 biopsií. Kolem 150 pacientů zde podstoupí radikální odstranění prostaty, řekl přednosta urologické kliniky nemocnice Milan Hora.

Počet urologických pacientů, nejen s rakovinou prostaty, v posledních letech výrazně stoupá. "V roce 2002 jsme měli za rok na klinice 1400 hospitalizací a 10.000 ambulantních vyšetření. Letos to bude tak 3400 hospitalizací a na 40.000 ambulantních vyšetření při stejném spádovém území," řekl Hora.

Urologická klinika získala v borském areálu fakultní nemocnice prostory bývalé angiografie. Po drobných stavebních úpravách tam nemocnice plánuje vytvořit nové pracoviště k provádění urologických zákroků v režimu ambulantní a jednodenní urologie.

Lada Pešková sd

 


MEDNEWS využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz

 


Přihlásit se

Uživatel:
Heslo:
 
Zapamatovat
Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo