Vyhledávání

Hlavním partnerem portálu je
Egis Praha, spol. s r.o.

O stránkách

Přečtěte si více o portálu MedNews a možnostech využití, které Vám nabízí.

Přečtěte si více
o společnosti MedNews, s.r.o.

Portál MedNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Webmaster CRS NETCOM
Webmaster CRS NETCOM

Spřátelené portály

Alliance Healthcare
Tlukot srdce
Život a cukrovka
Intranet ČIS
Nabídka zaměstnání
PharmNews
NEUMM
Nemocnice Na Bulovce

Praktickým lékařům pomáhá při léčbě deprese webový projekt

Zlín 9. listopadu (ČTK) - Webový projekt, který má praktickým lékařům pomoci správně rozeznat a léčit depresi, představil dnes na zlínské konferenci Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti J.E. Purkyně lékař Ladislav Slováček. Problém je v tom, že řada praktických lékařů se bojí předepisovat antidepresiva, raději předají pacienta do rukou specialisty, řekl dnes ČTK Slováček, který provozuje ambulanci praktického lékaře pro dospělé v Hradci Králové.

Webové stránky www.rozpoznejtedepresi.cz podle něj umožní praktikům získat aktuální data o depresi, diagnostice i léčbě. "Mnozí se tam najdou, protože tam budou kazuistická sdělení, která mají trošku navádět praktické lékaře nebát se sáhnout po antidepresivech a adekvátně pacienty medikovat," uvedl Slováček.

O portálu, jehož garantem je kromě Slováčka i Eva Češková z psychiatrické kliniky brněnské fakultní nemocnice, se poprvé mluvilo na loňské konferenci Společnosti všeobecného lékařství, první část byla představena letos na jaře, dnes byla prezentována druhá část.

"Základem diagnostiky je pohovor s pacientem a jeho pozorování. Praktik by měl depresi léčit, když je mírné nebo střední intenzity, když si to pacient přeje a když už v minulosti epizody zvládl bez psychiatra. K psychiatrovi by měl praktik pacienta odeslat, pokud si to pacient výslovně přeje. V případech, kdy má praktik pochybnosti, když jde o bipolární poruchu, deprese je těžká a opakuje se nebo na ni nezabírají léky," uvedl Slováček.

Ve světě depresí trpí odhadem 300 milionů lidí, v Evropě asi 40 milionů lidí. Mezi lety 2005 až 2015 se výskyt deprese zvýšil o téměř 20 procent. Zatímco ve světě výskyt deprese stoupá, v Česku se v posledních letech výskyt depresivního syndromu mírně snížil.

jmk hj

 


MEDNEWS využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz

 


Přihlásit se

Uživatel:
Heslo:
 
Zapamatovat
Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo